MENU
zdravy-zivot

Epidemiologička varuje pred dezinfekciou! TOTO je proti covidu oveľa účinnejšie

Hands,Desinfection.,Safe,Work,From,Home.,Woman,Cleans,Her,Hand
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Epidemiologička varuje pred dezinfekciou! TOTO je proti covidu oveľa účinnejšie

Čičíkate sa presvedčením, že s dezinfekčným prostriedkom na rukách ste proti covidu nedotknuteľní? Nielenže to nie je pravda, má to negatívne vedľajšie účinky.

Kým v rozvojových krajinách sa na to umiera, u nás je nedostatočná alebo nesprávna hygiena rúk prinajmenšom častým spúšťačom ochorení tráviaceho traktu, respiračných infekcií či infekcií rán. Napriek tomu, že Európa s týmto problémom nebojuje a aj hygienických prostriedkov má dostatok, veľká časť populácie dôsledné hygienické návyky nemá alebo neovláda správnu techniku umývania rúk. Hygiena rúk je pritom najefektívnejší a najjednoduchší spôsob predchádzania širokej škály infekčných ochorení, vrátane ochorenia COVID-19.

Na ľudských rukách možno nájsť státisíce odlišných baktérií, pričom najviac sa ich nachádza na končekoch prstov. Počet baktérií na rukách sa znásobuje po použití toalety, aj po návšteve nemocnice alebo hromadných dopravných prostriedkoch. Rizikové sú najmä často chytané plochy, ktoré prichádzajú do kontaktu s veľkým počtom rúk, ako napríklad kľučky, tlačidlá, vypínače či madlá.

Choroby špinavých rúk

Základné hygienické návyky však nie sú samozrejmosťou ani v dospelej populácii, odborníci preto apelujú na budovanie pravidelného návyku umývania rúk už v ranom veku dieťaťa. Dôkladné umývanie rúk je prostriedkom ochrany zdravia a zamedzuje prenosu respiračných vírusov ako koronavírusy, rinovírusy, chrípka alebo adenovírusy, vírusov spôsobujúcich hnačky a vracanie ako sú norovírusy alebo rotavírusy, ale aj „chorobe špinavých rúk“ hepatitíde A.

O dôležitosti umývania rúk a správnej technike sa v ostatnom čase hovorí najmä v súvislosti s koronavírusom. Pandémia COVID-19 ukázala význam adekvátnej hygieny rúk ako spôsobu zamedzenia prenosu infekcie. Štandardnou výbavou interiérov prevádzok, škôl či zdravotníckych zariadení sú už aj dezinfekčné prostriedky. Odborníci však v bežnom živote pred alkoholovou dezinfekciou uprednostňujú klasické umývanie rúk.

Príliš veľa neindikovanej dezinfekcie v bežnom živote nie je prospešné. Používaním agresívnych prostriedkov, ale aj extrémne prehnanou hygienou rúk, odstraňujeme z pokožky aj dobré a telu prospešné baktérie, ktorých cieľom je chrániť pokožku pred rozmnožením choroboplodných zárodkov,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Naďová PhD., MPH, predsedníčka Sekcie nemocničnej epidemiológie hygieny Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Pravidlá umývania rúk

Dôsledné umývanie rúk zahŕňa niekoľko krokov a má svoje pravidlá. „Obyčajná voda na dôkladné umytie rúk nestačí. Ideálna je kombinácia s tekutým mydlom, respektíve umývacou emulziou s neutrálnym pH. Netreba však vôbec používať dezinfekčné mydlo a to ani teraz počas pandémie COVID-19," prekvapuje RNDr. Mgr. Jaroslava Brňová PhD., MPH, vedúca Centra mikrobiológie a prevencie infekcií (CEMIP) Trnavskej univerzity.

V porovnaní s obyčajným tekutým mydlom bez dezinfekčnej prísady sa jeho nadradený účinok nikdy vedeckými štúdiami dostatočne nepreukázal, vysvetľuje odborníčka. „Navyše nízke koncentrácie dezinfekčných prísad v dezinfekčných mydlách sú veľmi nebezpečné, pretože podporujú vznik rezistencie u baktérií, ničia mikrobióm pokožky rúk, podporujú vznik kožných alergií a kontaminujú nám životné prostredie.Ruky by sme si mali umývať aspoň 40-60 sekúnd, nevynechať priestor medzi prstami, chrbát rúk, dlane, nechty či zápästie. Pre porovnanie, ak by sme chceli pri umývaní rúk dosiahnuť deklarovaný účinok dezinfekčného mydla, museli by sme ho nechať pôsobiť na rukách aspoň dve minúty a to je nereálne,“ hovorí.

Po umytí rúk sa odporúča použiť čistý uterák alebo jednorazovú utierku, ktorou zastavíme prívod vody, čím zároveň zabránime priamemu kontaktu rúk s kohútikom.

Ak voda nie je poruke

Napriek tomu, že na osobnú hygienu rúk postačuje dôsledné umývanie vodou a mydlom, existujú situácie, keď si potrebujeme umyť ruky, ale voda s mydlom nie sú dostupné. V takom prípade je vhodný alkoholový dezinfekčný prípravok, ktorý odstráni z rúk baktérie a vírusy, a to bez nutnosti použiť vodu, mydlo a uterák. Vhodná je tiež v domácnosti, ak sa staráte o človeka so zníženou imunitou či po chemoterapii.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor