MENU
zdravy-zivot

Najlacnejší liek na pečeň je ukrytý v TOMTO ovocí. Vyskúšajte jeho účinky

Attractive,Cheerful,Young,Woman,In,An,Elegant,Summer,Beige,Waistcoat

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlacnejší liek na pečeň je ukrytý v TOMTO ovocí. Vyskúšajte jeho účinky

Prírodný liek, ktorý vám zlepší metabolizmus pečene, ochráni pred trombózou a rakovinou, a ešte k tomu zastaví aj starnutie. Limetka je citrusové ovocie plné vitamínov a antioxidantov.

Limetka je citrus zelenej farby s kyslou chuťou podobnej citrónu. Od neho sa ale odlišuje menšou veľkosťou, miernejšou kyslosťou a farbou vnútornej dužiny, ktorá je zelená.  

Užitočná v kuchyni 

Limetkový drink je vynikajúci ako letné osvieženie.Limetkový drink je vynikajúci ako letné osvieženie.
Limetkový drink je vynikajúci ako letné osvieženie.
Zdroj: Shutterstock

Ak si kupujete limetky, dbajte na výber a sledujte dobre kôru. Tá by mala byť čo najviac lesklá, pevná, nepopraskaná, bez fľakov a plesní a plod na gramáž ťažký. 

V kuchyni ju viete využiť na dochutenie koktejlov a ako zálievku do šalátov. Vhodná je aj na marinovanie mäsa a môže nahradiť soľ v jedle. Cukrári s obľubou využívajú nastrúhanú kôru z limetky do koláčov, na sorbety a do zmrzlín. Chutí výborne ako čistá šťava s vodou a v limonádach. 

Podporí zdravie 

Limetka je bohatá na vitamíny C, A, E, K, skupiny B, minerálne látky ako horčík, draslík  forsfor, vápnik a antioxidanty. 

Pre TOTO je účinná ako prevencia pred:

  • rakovinou,
  • infarktom, 
  • hemoroidmi,
  • cievnymi ochoreniami a arteriosklerózou,
  • trombózou,
  • obličkovými kameňmi,
  • artritídou,
  • paradentózou.

Je výborná pre metabolizmus pečene. Po ťažkom jedle pomôžete nielen pečeni, ale po vypití pohára vody s limetkou podporíte trávenie a chudnutie. Bonus navyše, posilníte imunitu a zastavíte i proces starnutia buniek. 

Krásna pokožka

Limetkový esenciálny olej je prospešný pre pokožku.Limetkový esenciálny olej je prospešný pre pokožku.
Limetkový esenciálny olej je prospešný pre pokožku.
Zdroj: Shutterstock

Z limetky sa vyrábajú aj aroma alebo esenciálne oleje. Majú vysoké antimikrobiálne, antivirotické a detoxikačné účinky. Sú vhodné do vonných difuzérov, ale rovnako aj na telo a pleť pri problémoch s akné a začervenaním. Pomôže aj proti lupinám. Ak sa radi kúpete, môžete si  pár kvapiek oleja pridať aj do vane.

POZOR, čerstvú limetkovú šťavu na telo a pleť nepoužívajte, skôr by vás štípala a mohla spôsobiť spálenie a vyvolať alergickú reakciu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor