Britskí odborníci skúmali viaceré domácnosti a prišli k nemilému výsledku - všade našli obrovské množstvo mikroplastov. Ich pôvodný odhad množstva vdýchnutých mikroplastov za deň bol 100x nižší a číslo 7000 ich doslova šokovalo. Podľa autorky štúdie, profesorky Jeanette Rotchellovej z University of Hull je to o to horšie, že v súčasnosti veľa ľudí pracuje z domu a celé dni teda trávia v prostredí plnom mikroplastov.
Americká štúdia varuje, že deti majú v stolici 10-krát viac mikroplastov ako dospelí!
Podľa zistení výskumníkov tvoria takmer štvrtinu čiastočiek poletujúcich v miestnostiach v byte mikroplasty. Z toho 90 % je z materiálu PET, pružného plastu používaného na výrobu fliaš na balené nápoje a na nádoby s čistiacimi prostriedkami. Zvyšok zahŕňal plastové vlákienká, ktoré mohli pochádzať napríklad z plastových nákupných tašiek, igelitových vrecúšok a z nylonu, ktorý sa používa v textile.
Človek je z mäsa, kostí a plastu...
Hoci vplyv mikroplastov na ľudské zdravie nie je známy, obavy z ich pôsobenia v tele, keď ich vdýchneme, sú prirodzené. Ide o drobné častice s veľkosťou menšou ako 10 mikrónov – čo je len desatina šírky ľudského vlasu. Sú potenciálnou hrozbou pre zdravie, ktorá by sa mohla podľa odborníkov mohla svojou nebezpečnosťou zaradiť vedľa azbestu alebo tabaku.
Profesor Anoop Chauhan, špecialistu na respiračné problémy z Portsmouth Hospitals Trust, sú mikroplasty nebezpečné najmä tým, že sa nerozkladajú. „Tieto častice môžu v ľudskom tele spôsobiť zmeny v metabolizme, môžu ovplyvniť imunitu, schopnosť bojovať s infekciami, tiež plodnosť a potenciálne môžu byť karcinogénne, teda spôsobovať rakovinu,“ povedal.
Podľa kanadského výskumu z roku 2019 zjeme a vdýchneme 74 tisíc až 121 tisíc mikroplastov ročne a tí, ktorí pijú balenú vodu, prijmú ďalších 90 tisíc. Znečisteniu ovzdušia plastami v interiéri sa však doposiaľ venovala relatívne malá pozornosť. Britskí odborníci netajili znepokojenie nad tým, koľko cudzorodých látok sa dostáva od ľudského organizmu v prostredí domova, ktorí väčšina z nás akosi automaticky považuje za bezpečné miesto. Vyzerá to tak, že opak je pravdou...
Malé deti sú premorené mikroplastom
Nová americká štúdia navyše varuje, že deti majú v stolici 10-krát viac mikroplastov ako dospelí! Vedci z New York University našli oveľa vyššie hladiny jedného typu mikroplastu, známeho ako polyetyléntereftalát (PET), pri porovnaní stolice dospelých a detí.
Predpokladajú, že vyššie hladiny u dojčiat môžu byť spôsobené tým, že deti sú intenzívne vystavované výrobkom z plastu ako sú hračky, hryzátka, koberce, po ktorých lozia, dojčenské fľaše, poháre na pitie, plastové lyžičky a misky...
Kým pred časom sa predpokladalo, že mikroplasty len prechádzajú našim telom a sú preň neškodné, nedávne štúdie potvrdili, že tie najmenšie vlákna môžu prejsť cez bunkové membrány a dostať sa do telesného obehu. Dôsledky na zdravie stále nepoznáme.