MENU
zdravy-zivot

Denne vdýchneme a zjeme tisíce mikroplastov, domácnosti sú nimi premorené

Plasty sa uvoľňujú z mnohých predmetov v domácnosti.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Denne vdýchneme a zjeme tisíce mikroplastov, domácnosti sú nimi premorené

Denne vo svojej domácnosti vdýchnete okolo 7000 čiastočiek mikroplastov. Uvoľňujú sa z kobercov, závesov, čalúneného nábytku, odevov, hračiek, jednoducho zo všetkého, čo je umelého pôvodu.

Britskí odborníci skúmali viaceré domácnosti a prišli k nemilému výsledku - všade našli obrovské množstvo mikroplastov. Ich pôvodný odhad množstva vdýchnutých mikroplastov za deň bol 100x nižší a číslo 7000 ich doslova šokovalo. Podľa autorky štúdie, profesorky Jeanette Rotchellovej z University of Hull je to o to horšie, že v súčasnosti veľa ľudí pracuje z domu a celé dni teda trávia v prostredí plnom mikroplastov.

Americká štúdia varuje, že deti majú v stolici 10-krát viac mikroplastov ako dospelí!
 

Podľa zistení výskumníkov tvoria takmer štvrtinu čiastočiek poletujúcich v miestnostiach v byte mikroplasty. Z toho 90 % je z materiálu PET, pružného plastu používaného na výrobu fliaš na balené nápoje a na nádoby s čistiacimi prostriedkami. Zvyšok zahŕňal plastové vlákienká, ktoré mohli pochádzať napríklad z plastových nákupných tašiek, igelitových vrecúšok a z nylonu, ktorý sa používa v textile.

Človek je z mäsa, kostí a plastu...

Hoci vplyv mikroplastov na ľudské zdravie nie je známy, obavy z ich pôsobenia v tele, keď ich vdýchneme, sú prirodzené. Ide o drobné častice s veľkosťou menšou ako 10 mikrónov – čo je len desatina šírky ľudského vlasu. Sú potenciálnou hrozbou pre zdravie, ktorá by sa mohla podľa odborníkov mohla svojou nebezpečnosťou zaradiť vedľa azbestu alebo tabaku.

Profesor Anoop Chauhan, špecialistu na respiračné problémy z Portsmouth Hospitals Trust, sú mikroplasty nebezpečné najmä tým, že sa nerozkladajú. „Tieto častice môžu v ľudskom tele spôsobiť  zmeny v metabolizme, môžu ovplyvniť imunitu, schopnosť bojovať s infekciami, tiež plodnosť a potenciálne môžu byť karcinogénne, teda spôsobovať rakovinu,“ povedal.

Podľa kanadského výskumu z roku 2019 zjeme a vdýchneme 74 tisíc až 121 tisíc mikroplastov ročne a tí, ktorí pijú balenú vodu, prijmú ďalších 90 tisíc. Znečisteniu ovzdušia plastami v interiéri sa však doposiaľ venovala relatívne malá pozornosť. Britskí odborníci netajili znepokojenie nad tým, koľko cudzorodých látok sa dostáva od ľudského organizmu v prostredí domova, ktorí väčšina z nás akosi automaticky považuje za bezpečné miesto. Vyzerá to tak, že opak je pravdou...

Malé deti sú premorené mikroplastom

Nová americká štúdia navyše varuje, že deti majú v stolici 10-krát viac mikroplastov ako dospelí! Vedci z New York University našli oveľa vyššie hladiny jedného typu mikroplastu, známeho ako polyetyléntereftalát (PET), pri porovnaní stolice dospelých a detí.

Predpokladajú, že vyššie hladiny u dojčiat môžu byť spôsobené tým, že deti sú intenzívne vystavované výrobkom z plastu ako sú hračky, hryzátka, koberce, po ktorých lozia, dojčenské fľaše, poháre na pitie, plastové lyžičky a misky...

Kým pred časom sa predpokladalo, že mikroplasty len prechádzajú našim telom a sú preň neškodné, nedávne štúdie potvrdili, že tie najmenšie vlákna môžu prejsť cez bunkové membrány a dostať sa do telesného obehu. Dôsledky na zdravie stále nepoznáme.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor