MENU
zdravy-zivot

Stresujete sa kvôli darčekom a koláčom? December môže byť úplne iný!

Vieme ako sa pripraviť na Vianoce bez stresu
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Stresujete sa kvôli darčekom a koláčom? December môže byť úplne iný!

December sa blíži a má byť najkrajší obdobím roka. Častokrát sme radi, keď potom konečne prichádza nový rok. Sme na mizine a vyčerpaní. Vieme, ako sa nenechať vtiahnuť do bláznivého predvianočného ošiaľu a vyhnúť sa nebezpečnému stresu. Treba začať myslieť hneď!

Prečo je stres taký nebezpečný?

Existuje krátkodobý stres, ktorý môže byť telu prospešný, posiľňuje imunitu. Ale opačne to je s dlhodobým, chronickým stresom. Ten môže prerásť do psychických aj fyzických zdravotných problémov.

Psychologické symptómy stresu - Úzkosť, nespavosť, napätie, depresia, zlosťPsychologické symptómy stresu - Úzkosť, nespavosť, napätie, depresia, zlosť
Psychologické symptómy stresu - Úzkosť, nespavosť, napätie, depresia, zlosť
Zdroj: Shutterstock

Ohrozený je tráviaci systém, môže nastať pálenie záhy alebo reflux a to kvôli zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny. Zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku vredov. Stres môže stáť za hnačkami alebo zápchou, bolesťami brucha, nevoľnosťou, či zvracaním.

Stres napína svaly, tie keď nebudú relaxovať, nastanú bolesti hlavy, chrbta a ramien. Pri dlhodobom strese majú aj muži problém, klesne hladina testosterónu, zníži sa tvorba spermií a môže nastať aj impotencia. Chronický stres prináša zvýšené riziko infekcie pohlavných orgánov, ako u mužov, tak aj u žien.

Nie vždy nás na problém upozorní bolesť.Nie vždy nás na problém upozorní bolesť.
Nie vždy nás na problém upozorní bolesť.
Zdroj: Shutterstock

Krátkodobý stres posilňuje imunitný systém, ten dlhodobý ho oslabuje a znižuje sa odolnosť voči patogénom, organizmus neodoláva vírusovým infekciám. A čo je horšie, stres predlžuje zotavovanie sa z chorôb. Dokonca zhoršuje priebeh rakovinových ochorení.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor