MENU
zdravy-zivot

Darina je šťastná, že sa zbavila boľavého žlčníka. Na bruchu jej ostali len 3 malé bodky

Laparoskopická operácia žlčníka je dnes najčastejší
laparoskopický výkon. Trvá asi 30 minút
a robí sa v celkovej anestézii.
Zdravý život

Darina je šťastná, že sa zbavila boľavého žlčníka. Na bruchu jej ostali len 3 malé bodky

Tráviace problémy a nepríjemné bolesti obťažovali Darinu asi pol roka. Vďaka makovej štrúdli je dnes je bez žlčníka aj bez bolestí.

Nadúvanie, pocit plnosti, boľavý žalúdok, občas aj bolesti vystreľujúce do pravej strany chrbta až kamsi pod rebrový oblúk. Na to si pani Darina (58) z Bratislavy už pomaly zvykla. No niečo také, ako ju prepadlo po makovej štrúdli, ešte nezažila. Keďže bola už tretia kolika za posledné obdobie, konečne ju to vyhnalo k lekárke.

Žlčník si môžete pomýliť s inými bolesťami

Spočiatku nebolo ani lekárke celkom jasné, čo Darinu bolí. Sú to obličky? Žalúdočné vredy? Je to od chrbtice? Lekárka vzala Darine krv a vypísala jej výmenné lístky k urológovi, neurológovi, aj na ultrazvuk brucha. „Urológ nenašiel nič, ale pri vyšetrení ultrazvukom lekárka videla, že v žlčníku sa mi hromadí žlč, ktorá poriadne neodteká, a hrozí jeho prasknutie. Mala som doslova nafúknuté brucho. Odporúčala mi preto čo najskôr ísť na operáciu.“  

Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

Malé kamienky sú horšie ako veľké kamene

Darina sa objednala na konzultáciu k chirurgovi MUDr. Júliusovi Muranskému z bratislavskej kliniky jednodňovej chirurgie a o dva týždne už ležala na jeho operačnom stole. „Pacientke sme našli v žlčníku malé kamienky, ktoré sú horšie ako veľké kamene. Lebo kým veľké ostanú v žlčníku, malé, 2- či 3-milimetrové sa môžu pretlačiť do žlčových ciest, upchajú ich a žlč nemôže odtekať. Práve to vyvoláva bolesti a môže vzniknúť žltačka alebo akútna pankreatitída, ktorá je veľmi vážnym ohrozením života. Keď sme žlčník vybrali a rozrezali, zistili sme, že okrem cholesterolových kamienkov mala pacientka cholesterolózu celej steny žlčníka, čiže belavý povlak, na základe ktorého vznikajú kamene,“ konštatoval chirurg. Keby pani Darina na operáciu nešla, mala by o ďalšie kamene, a teda aj bolesti, postarané.

Na zavedenie miniaturizovaných operačných
nástrojov sú potrebné 5- až 10-milimetrové rezy.Na zavedenie miniaturizovaných operačných
nástrojov sú potrebné 5- až 10-milimetrové rezy.
Na zavedenie miniaturizovaných operačných nástrojov sú potrebné 5- až 10-milimetrové rezy.
Zdroj: Matej Kalina


Pri laparoskopickej operácii sú potrebné len tri 5- až 10-milimetrové rezy. Foto: Matej Kalina

Celú FOTOGALÉRIU nájdete TU

Domov do 24 hodín po operácii

Zákrok nebol komplikovaný, no musel som žlčník z oboch strán jemne odpreparovať, pretože bol celý v zrastoch. Pre opakované zápaly mala pani Darina k žlčníku zhora pritiahnutý dvanástnik spolu so žalúdkom,“ zhodnotil doktor Muranský operáciu. "Približne okolo obeda ma operovali a druhý deň doobeda som už išla domov aj s drénom, teda hadičkou a fľaškou, ktoré mi ‚viseli‘ z brucha. Tých ma doktor zbavil pri kontrole o tri dni,“ pochvaľovala si Drina. Drén odvádzal tekutinu priamo z lôžka žlčníka, a tak mohol doktor Muranský ľahko skontrolovať, či pacientke netečie žlč alebo nemá zápal. „Všetko bolo v poriadku, odtiekla len serózna tekutina. Drén navyše pomáhal rane rýchlejšie sa hojiť,“ vysvetlil lekár.

Ak sa ozve žlčník, s návštevou lekára príliš neváhajte, môže ísť o život. Vyberú vám ho celý?

Necelý mesiac po operácii ostali Darine na bruchu už len tri červené bodky a vnútri v tele jej ostane „na pamiatku“ niekoľko polymérových klipov, ktoré uzatvárajú cievu vyživujúcu žlčník a vývod zo žlčovodu do žlčníka. „Deň po operácii som mala trošku bolesti, ale dostala som na to lieky a všetko prebiehalo až prekvapivo výborne. Cítim sa perfektne,“ tešila sa Darina, ktorá sa ešte istý čas bude musieť vyhýbať tukom a cukrom, vyprážaným jedlám či syrom. Väčšej fyzickej námahe sa treba vyhýbať asi šesť týždňov po operácii. 

Pijete kávu? Neprestávajte! Kávičkári majú nižší výskyt rakoviny

Ako ďalej bez žlčníka?

Žlčníkové kamene sa neoplatí vyberať, lebo by sa vytvorili ďalšie. Vyberá sa rovno celý žlčník, bez ktorého sa dá celkom pohodlne žiť. „Žlčník je rezervoár na žlč, ktorá sa v ňom zahusťuje. Ak ho nemáte, žlč produkovaná pečeňou odchádza priebežne priamo do dvanástnika a tenkého čreva. Tým sa však mení trávenie – mali by ste jesť po malých dávkach, no priebežne počas celého dňa,“ vraví doktor Muranský. Celkovo môžete zjesť viac-menej rovnaké množstvo potravy ako pred vybratím žlčníka, no nie nárazovo

Ako rozoznáte žlčníkový záchvat? Čo robiť, keď ho dostanete?

Žôlčnikári, vyhýbajte sa tomuto

Pri problémovom žlčníku aj po jeho vyoperovaní nejedzte nárazovo a obmedzte:

  • olejové, mastné, vyprážané jedlá
  • ovocie s jadierkami, lebo obsahujú veľa olejov
  • oriešky
  • čokoládu, keksíky
  • tučné syry
  • vaječný žĺtok
  • kysnuté cesto 

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

POZOR, SÚŤAŽ! Už ste sa zapojili do našej veľkej adventnej súťaže na Facebooku? Každý deň až do 24. decembra 2019môžete vyhrať v adventnom kalendári Zdravia zaujímavé ceny. Stačí sledovať našu webovú stránku a napísať nám na Facebook, ktorý článok vás najviac zaujal. Súťaž prebieha tu - https://www.facebook.com/casopis.zdravie/

Veľa ďalších zaujímavých článkov nájdete aj v novom vydaní časopisu Zdravie.

Darina je šťastná, že sa zbavila boľavého žlčníka. Na bruchu jej ostali len 3 malé bodkyDarina je šťastná, že sa zbavila boľavého žlčníka. Na bruchu jej ostali len 3 malé bodky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor