MENU
zdravy-zivot

Chudnutie podľa veku: Ako sa hýbať v 20, 40 i v 70?

Close,Up,Portrait,Of,Healthy,Smiling,Woman,Outside
Zdravý život

Chudnutie podľa veku: Ako sa hýbať v 20, 40 i v 70?

Nikdy nie je neskoro! Začať cvičiť môžete pokojne aj v päťdesiatke. Výsledky môžu byť stále obdivuhodné.

Pohyb je nielen prevencia mnohých chorôb, liek na kondíciu a imunitu, ale aj zdroj pohody a duševného zdravia. Cvičenie je dobré bez ohľadu na vek, no treba správne vybrať jeho intenzitu a formu. Deťom pomáha lepšie fungovať v škole, dospelým dodáva fyzičku, silu a vnútornú rovnováhu, starších zas chráni aj pred fatálnymi chorobami.

Do 20

Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.
Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor