MENU
zdravy-zivot

Chudnutie podľa veku: Ako sa hýbať v 20, 40 i v 70?

Close,Up,Portrait,Of,Healthy,Smiling,Woman,Outside
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chudnutie podľa veku: Ako sa hýbať v 20, 40 i v 70?

Nikdy nie je neskoro! Začať cvičiť môžete pokojne aj v päťdesiatke. Výsledky môžu byť stále obdivuhodné.

Pohyb je nielen prevencia mnohých chorôb, liek na kondíciu a imunitu, ale aj zdroj pohody a duševného zdravia. Cvičenie je dobré bez ohľadu na vek, no treba správne vybrať jeho intenzitu a formu. Deťom pomáha lepšie fungovať v škole, dospelým dodáva fyzičku, silu a vnútornú rovnováhu, starších zas chráni aj pred fatálnymi chorobami.

Do 20

Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.
Väčšina detí, ak nesedí v rohu s tabletom, sa hýbe dostatočne a prirodzene. Naháňajú sa, lezú a hrajú na ihrisku či na skrývačku. Dospievajúci zase môžu stavať na skupinových športoch – a to aj zo socializačného hľadiska. Nedovoľte im vyzúvať sa z telesnej výchovy, môžu to neskôr ľutovať. A ak ich nebaví organizovaný šport, vždy je príležitosť vybehnúť na bicykel alebo basketbal na dvore.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor