Ťažšie sa im o ňom hovorí a preto neskôr, ak vôbec, dochádza k liečbe. „Muži zvyčajne všetky problémy súvisiace s ich pýchou nesú akosi ťažšie, no situácia nemusí byť taká zlá, ako na prvý pohľad vyzerá. Choroba môže byť liečiteľná úplne, alebo v najhoršom prípade dokážeme jej prejavy aspoň zmierniť. “, hovorí MUDr. Nikoleta Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave. O akom ochorení je reč?
Nie, samé to neprejde
Únik moču na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase nie je len o samotnom zdravotnom probléme, ale aj o kompletnom nabúraní doterajšieho životného štýlu a o strate sebavedomia. Mužská inkontinencia môže postihnúť pánov v každom veku. Často sa vyskytuje pri problémoch s prostatou, po chirurgických zákrokoch či po chemoterapii. K rozvoju choroby prispievajú aj fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak či obezita. „Pocit hanby a pokusy problém maskovať majú za následok zvyčajne iba jeho zhoršenie a vznik zbytočných stresov, o spoločenskej izolácii ani nehovoriac“, dodáva doktorka Lédererová.
Z domu ani na krok
Spoločenský život vymenený za istotu vlastnej toalety nie je riešením. Zvládnutím niekoľkých jednoduchých krokov sa vyhnete faux pas a naberiete odvahu vykročiť z domu. Navštívte toaletu vždy pred tým, než odídete von. Aj keď sa vám práve nechce. Dodá vám to pocit istoty, že na vás hneď za dverami nečíha nehoda.
Nič nepiť nič nerieši
Dodržiavajte pitný režim. Nebudem nič piť, aby som nemusel na toaletu je veľmi mylný mýtus. Organizmus sa zbytočne dehydruje a k inkontinencii sa pridruží ešte bolesť hlavy a ďalšie nepríjemné symptómy. Existujú však nápoje, ktoré množstvo moču zvyšujú, preto sa vyhnite čaju, káve, rôznym energetickým nápojom a samozrejme alkoholu.
Kde sú toalety?
Buďte pripravení. Kamkoľvek pôjdete, zorientujte sa v priestore. Keď budete vedieť, kde sa dvere so správnym panáčikom nachádzajú, vyhnete sa stresu pri náhlom nutkaní. Dôležitá je tiež vzdialenosť. Pokiaľ si môžete vybrať, zvoľte si stôl čo najbližšie k toaletám. Pri cestovaní autom si vopred naplánujte pravidelné zastávky, pri ceste vlakom či lietadlom nezabudnite na rezerváciu vhodných sedadiel. S trochou plánovania zvládnete v pohode aj kino či divadlo.
Trénujte panvové dno
Ak ste to doposiaľ nerobili, buďte sám sebe trénerom a začnite cvičiť. „Cvičenie svalov panvového dna dokáže ľahkú inkontinenciu výrazne zmierniť, alebo aj úplne odstrániť,“ vysvetľuje doktorka Lédererová. Ide o jednoduché a nenáročné cvičenie, bez ohľadu na vek a fyzické dispozície. Podstatou cvičenia je sťahovanie svalov spôsobom, akoby sme nutne potrebovali na toaletu a ich opätovné uvoľňovanie. Jedno stiahnutie by malo trvať približne 10 sekúnd a opakovať by sa malo aspoň 15 až 20 krát. Cvičenie je pre okolie neviditeľné, takže ho môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek.
Miznú vám vložky?
Miznutie dámskych menštruačných či inkontinenčných vložiek býva totiž častým spôsobom odhalenia úniku moču u partnera. Muži po nich veľmi často siahnu , pretože ich majú takpovediac po ruke, nie je to však najšťastnejšia voľba. Menštruačné vložky sú vyrobené na absorpciu úplne inej tekutiny, na zachytávanie moču nestačia. Nevyhovujúci je aj tvar vložiek, ktorý je prispôsobený ženskej anatómii. Riešením sú v tomto prípade špeciálne navrhnuté a anatomicky tvarované inkontinečné pomôcky pre mužov, ktoré pánom pomôžu udržať si aktívny životný štýl a dostať život opäť pod kontrolu.