MENU
zdravy-zivot

Muži radšej mlčia: Príznak nepríjemnej choroby odhalíte v kúpeľni

Inkontinencia sa týka aj mužov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Muži radšej mlčia: Príznak nepríjemnej choroby odhalíte v kúpeľni

Páni o tom neradi hovoria, hoci pyšný problém sa týka aj ich. Buďte pozorné! Čím dlhšie budú odkladať návštevu u lekára, tým horšie. Stačia aj jednoduché zásady!

Ťažšie sa im o ňom hovorí a preto neskôr, ak vôbec, dochádza k liečbe. „Muži zvyčajne všetky problémy súvisiace s ich pýchou nesú akosi ťažšie, no situácia nemusí byť taká zlá, ako na prvý pohľad vyzerá. Choroba môže byť liečiteľná úplne, alebo v najhoršom prípade dokážeme jej prejavy aspoň zmierniť. “, hovorí MUDr. Nikoleta Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave. O akom ochorení je reč?

Nie, samé to neprejde

Únik moču na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase nie je len o samotnom zdravotnom probléme, ale aj o kompletnom nabúraní doterajšieho životného štýlu a o strate sebavedomia. Mužská inkontinencia môže postihnúť pánov v každom veku. Často sa vyskytuje pri problémoch s prostatou, po chirurgických zákrokoch či po chemoterapii. K rozvoju choroby prispievajú aj fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak či obezita. „Pocit hanby a pokusy problém maskovať majú za následok zvyčajne iba jeho zhoršenie a vznik zbytočných stresov, o spoločenskej izolácii ani nehovoriac“, dodáva doktorka Lédererová.

Z domu ani na krok

Spoločenský život vymenený za istotu vlastnej toalety nie je riešením. Zvládnutím niekoľkých jednoduchých krokov sa vyhnete faux pas a naberiete odvahu vykročiť z domu. Navštívte toaletu vždy pred tým, než odídete von. Aj keď sa vám práve nechce. Dodá vám to pocit istoty, že na vás hneď za dverami nečíha nehoda.

Nič nepiť nič nerieši

Dodržiavajte pitný režim. Nebudem nič piť, aby som nemusel na toaletu je veľmi mylný mýtus. Organizmus sa zbytočne dehydruje a k inkontinencii sa pridruží ešte bolesť hlavy a ďalšie nepríjemné symptómy. Existujú však nápoje, ktoré množstvo moču zvyšujú, preto sa vyhnite čaju, káve, rôznym energetickým nápojom a samozrejme alkoholu.

Kde sú toalety?

Buďte pripravení. Kamkoľvek pôjdete, zorientujte sa v priestore. Keď budete vedieť, kde sa dvere so správnym panáčikom nachádzajú, vyhnete sa stresu pri náhlom nutkaní. Dôležitá je tiež vzdialenosť. Pokiaľ si môžete vybrať, zvoľte si stôl čo najbližšie k toaletám. Pri cestovaní autom si vopred naplánujte pravidelné zastávky, pri ceste vlakom či lietadlom nezabudnite na rezerváciu vhodných sedadiel. S trochou plánovania zvládnete v pohode aj kino či divadlo.

Trénujte panvové dno

Ak ste to doposiaľ nerobili, buďte sám sebe trénerom a začnite cvičiť. „Cvičenie svalov panvového dna dokáže ľahkú inkontinenciu výrazne zmierniť, alebo aj úplne odstrániť,“ vysvetľuje doktorka Lédererová. Ide o jednoduché a nenáročné cvičenie, bez ohľadu na vek a fyzické dispozície. Podstatou cvičenia je sťahovanie svalov spôsobom, akoby sme nutne potrebovali na toaletu a ich opätovné uvoľňovanie. Jedno stiahnutie by malo trvať približne 10 sekúnd a opakovať by sa malo aspoň 15 až 20 krát. Cvičenie je pre okolie neviditeľné, takže ho môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Miznú vám vložky?

Miznutie dámskych menštruačných či inkontinenčných vložiek býva totiž častým spôsobom odhalenia úniku moču u partnera. Muži po nich veľmi často siahnu , pretože ich majú takpovediac po ruke, nie je to však najšťastnejšia voľba. Menštruačné vložky sú vyrobené na absorpciu úplne inej tekutiny, na zachytávanie moču nestačia. Nevyhovujúci je aj tvar vložiek, ktorý je prispôsobený ženskej anatómii. Riešením sú v tomto prípade špeciálne navrhnuté a anatomicky tvarované inkontinečné pomôcky pre mužov, ktoré pánom pomôžu udržať si aktívny životný štýl a dostať život opäť pod kontrolu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor