MENU
zdravy-zivot

Dámy, bolesť na hrudníku? Môže súvisieť s tým, s kým stolujete

Overhead,Portrait,Of,Two,Girls,In,Pajamas,Sitting,On,Bed
Zdravý život

Dámy, bolesť na hrudníku? Môže súvisieť s tým, s kým stolujete

Dbáte na zdravú stravu, pestrosť živín na tanieri, dokonca ani nemaškrtíte? Ak zanedbávate jeden dôležitý prvok, môžu byť tieto opatrenia v rámci zdravotnej prevencie nedostačujúce. 

Nie je totiž dôležité len to, čo a koľko jete, ale aj s kým jete. Obava expertov o osamelé stravovanie vyvstáva v súvislosti s nárastom jednopočetných domácností aj pandémie a rozmachu donáškových služieb. Ešte predchádzajúce štúdie upozorňovali, že vyššia frekvencia osamoteného jedenia sa spája s vyšším rizikom brušnej obezity a zvýšeného krvného tlaku, píše Science Daily

To môže prispieť k nárastu metabolických a kardiovaskulárnych ochorení. Jedenie osamote môže navyše ovplyvniť duševné zdravie a výskyt depresie.

Častejšia bolesť srdca

Výskumníci v aktuálnej štúdii uverejnenej v časopise The North American Menopause Society (NAMS) Menopause  skúmali 600 žien starších ako 65 rokov. Porovnali pritom zdravotné parametre tých, čo jedli sami a v spoločnosti.

Na čo prišli? Staršie ženy, ktoré jedli samé, mali horšie nutričné ​​znalosti a príjem zdravších potravín, konkrétne ich strava obsahovala menej sacharidov, vlákniny, sodíka i draslíka ako tých, ktoré jedávali s ostatnými.

Navyše osamelé stolovníčkyky mali 2,58-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať angínu pectoris, čo je typ bolesti na hrudníku spôsobený zníženým prietokom krvi do srdca a príznakom ochorenia koronárnych artérií, píše Science Daily. 

Táto štúdia ukazuje, že staršie ženy, ktoré jedia samé, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať symptomatické srdcové ochorenie. Je tiež pravdepodobnejšie, že ovdovejú a budú mať nižší príjem a horší príjem živín," komentuje výsledky doktorka Stephanie Faubion, medicínska riaditeľka NAMS, že tieto výsledky nie sú prekvapujúce vzhľadom na nižší socioekonomický status a sociálnu izoláciu prispievajúcu k nižšej kvalite života, častejšiemu výskytu depresií a horšiemu zdraviu.

Výskum sa týkal iba dám, je teda otázne, či by s rovnakými výsledkami obstáli aj páni. Každopádne, nič nepokazíte, ak nabudúce k obedu pozvete rovnako osamelú kamarátku. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor