MENU
zdravy-zivot

Ďalší tip na spomalenie šírenia koronavírusu? Nemeckí odborníci si posvietili na vetranie

Aj v chladnejšom počasí pravidelne vetrajte
Zdravý život

Ďalší tip na spomalenie šírenia koronavírusu? Nemeckí odborníci si posvietili na vetranie

Otvárate pravidelne doma či v kancelárii okná? Nedajte sa odradiť chladnejším počasím, vzduch sa oplatí vymieňať za každého počasia. Viete ako často vetrať?

Je samozrejmé, že v zle vetraných miestnostiach sa riziko šírenia nielen koronovírusu, výrazne zvyšuje. Za všetkým sa neskrývajú len kvapôčky, ale aj aerosóly, vďaka ktorým sa koronovírus šíri aj vzduchom. Práve preto je dôležité nielen dodržiavať v spoločných priestoroch odstupy a pravidelne vetrať. Niektoré aerosóly sú podľa odborníkov väčšie a klesajú k zemi, prípadne sa zachytia napríklad na kľučkách, menšie častice však môžu vo vzduchu „lietať“ aj tri hodiny. Dôkladné a pravidelné vetranie miestností preto môže spomaliť šírenie koronavírusu.

Po kýchnutí otvoriť?

V ideálnom prípade vytvorte prievan, samozrejme, neseďte v ňom. Urobte tak každú hodinu asi na 3 až 10 minút. V menších miestnostiach otvorte okná každých 20 minút. Ak niekto v miestnosti zakašle alebo kýchne, aerosóly sa šíria vzduchom rýchlejšie. Podľa nemeckého úradu pre životného prostredie by ste okná mali otvoriť bezprostredne potom. Každé kýchnutie či zakašlenie však nemusí hneď znamenať šírenie koronavírusu. Intenzívne vetranie významne znižuje množstvo prípadných infekčných aerosólov. Vo všeobecnosti sa za ideálnu teplotu v miestnosti považuje hodnota okolo 20 stupňov Celzia, ani v zimných dňoch by nemala prekračovať hodnotu 23 stupňov Celzia.

Anketa
Vetráte pravidelne byt či kanceláriu?

Cvičenie chce viac vzduchu

Vo vetraných miestnostiach je chladnejšie. Ak nepatríte k otužilcom, lepšie sa oblečte. Ustavičné vystavovanie chladu môže netrénovanému organizmu oslabiť imunitný systém. Do práce si preto zoberte hrubší sveter a oblečte si ho vždy, keď otvoríte okná. Pozornejší buďte v miestnosti, v ktorej sa cvičí. Aj napriek obmedzeniu počtu ľudí, ktorí sa môžu stretávať, stále fungujú miesta, na ktorých sa stretne šesť ľudí pri cvičení. Pri fyzickej aktivite je prirodzene vyššia dychová frekvencia, takže vydychujete aj viac aerosólov a tie zostávajú vo vzduchu. Nemeckí odborncí odporúčajú pri cvičení vetrať až päťkrát za hodinu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia