MENU
zdravy-zivot

Dali ste sa očkovať? Ak nespravíte ďalšiu vec, proti DELTE to nestačí, varuje EMA

Close,Up,Portrait,Photo,,Eye,Of,Yong,Female,Doctor.,Protection
Zdravý život

Dali ste sa očkovať? Ak nespravíte ďalšiu vec, proti DELTE to nestačí, varuje EMA

Rozhodli ste sa pre vakcínu proti covidu-19? Nebude mať však zmysel, ak nebudete úplne dôslední.

To, že delta začína ovládať pandémiu, je jasné už niekoľko týždňov. Ako Európska lieková agentúra (EMA) varovala, znepokojujúci variant vírusu, ktorý bol zaznamenaný najprv v Indii, „sa v Európe rýchlo šíri a môže vážne narušiť snahy kontrolovať pandémiu".  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že prítomnosť variantu delta zistili za posledné dva mesiace už v najmenej 111 krajinách a v nasledujúcich mesiacoch sa pravdepodobne stane dominantným variantom na celom svete.  Nástup tretej vlny na našom území môžeme očakávať v priebehu niekoľkých týždňov, najmä ak sa po dočasnom sprísnení režimu na hraniciach opäť uvoľnil. 

Jediné, čo nám proti nej pomôže, ja dať sa proti nej očkovať. Nabúrali vám však očkovacie plány dovolenky a výlety?  A spoliehate sa na to, že aspoň prvá dávka stačí? Podľa expertov to tak nie je. Aby malo očkovanie zmysel, musíte absolvovať v prípade dvojdávkových vakcín obe. Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu vyhlásila, že na zaistenie dostatočnej ochrany voči vysoko nákazlivému variantu delta sú potrebné obe dávky vakcíny proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP a TASR. 

„Predbežné dôkazy naznačujú, že dve dávky dvojdávkovej vakcíny... sú potrebné na zaistenie dostatočnej ochrany voči variantu delta," uviedla EMA. "Dodržiavanie odporúčaného očkovacieho postupu je dôležité na dosiahnutie najvyššej miery ochrany," dodala agentúra.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) vyhlásilo, že do konca augusta bude variant delta tvoriť 90 percent všetkých prípadov nákazy. „Krajiny by mali preto v každom prípade zrýchliť vakcinačné programy vrátane podávania druhých dávok...," apelovala EMA s tým, že je potrebné čo najskôr prijať opatrenia, ktoré zabránia výskytu ďalších variantov vírusu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor