MENU
zdravy-zivot

Dali ste si už dnes kávu? Šálka lahodného nápoja vás ochráni pred cirhózou

Šálka kvalitnej kávy má v sebe osvieženie i kúsok zdravia.
Zdravý život

Dali ste si už dnes kávu? Šálka lahodného nápoja vás ochráni pred cirhózou

Siahnete po nej, keď potrebujete dobiť baterky. Kávové zrnká vám však dajú oveľa viac, potvrdzujú to i odborníci.

Vychutnávate si ju ráno ako životobudič alebo po nej siahnete popoludní, keď sa potrebujete naštartovať do druhej polovice pracovného dňa. Niekoho povzbudí už len vôňa čerstvo pomletých zŕn. Káva však prináša oveľa viac. Odborníci stále skúmajú, čo všetko zázračné zrná dokážu.

Pomôže pečeni?

Na kávu si posvietili aj čínski vedci z oddelenia gastroenterológie a hepatológie v Singapure. Zistili, že až u dospelých, ktorí si pravidelne dopriali dve a viac šálok kávy, sa o dve tretiny znížilo riziko výskytu vírusovej cirhózy pečene. Štúdia brala do úvahy 63 275 obyvateľov Singapuru. Odborníci sa domnievajú, že kofeín pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a práve preto sa znižuje riziko cirhózy pečene. Látky ako cafestol a kahweol zase chránia pečeň na základe antioxidačného pôsobenia. Singapurskí vedci káve pripisujú aj znižovanie rizika vzniku rakoviny pečene. 

Viete, čo chutí vašim cievam? Ozdravte ich ešte dnes! Aj s dobrotami na tanieri

Vylepší trávenie

Ďalší výskum ukázal, že pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko vzniku žlčových kameňov o 25 percent. Dokonca vám môže uľahčiť trávenie. Ak si doprajete pár dúškov kávy po jedle, stimulujete produkciu žalúdočnej kyseliny i sekréciu žlče. A koľko kávy treba denne vypiť? Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by ste nemali denne skonzumovať viac ako 400 mg kofeínu. Toto množstvo zodpovedá štyrom až piatim šálkam espressa. Určite si však nepripravujte instantnú kávu, ale zrnkovú, ktorú sú čerstvo pomeliete.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor