MENU
zdravy-zivot

Ovsené vločky na raňajky? Prekvapí vás, čo všetko vám vylepšia

Máte pocit, že vám viac padajú vlasy? Naservírujte si na raňajky ovsené vločky, pokojne aj vo forme kaše. Vlasy potešia nielen hodnoty biotínu, ale aj zinku. A práve tento minerál môže spomaliť padanie vlasov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ovsené vločky na raňajky? Prekvapí vás, čo všetko vám vylepšia

Odštartujte deň tradičnými ovsenými vločkami. Poteší vás nielen dlhý pocit sýtosti a bohatý obsah vlákniny. Ako si pripravíte kašu?

Raňajkujete pravidelne ovsené vločky? Servírujte si ich s mliekom, jogurtom alebo si pripravíte kašu. Ich výhodou je nielen vysoká výživová hodnota, ale i pestrosť, ktorú môžete pri ich príprave využiť. Pokojne si ich môžete rozmixovať s banánom, jahodami alebo bobuľovým ovocím a pripraviť si chutné smoothie.

Šikovná vláknina

Veľkou výhodou ovsených vločiek je obsah vlákniny. Výborne vás zasýti na dlhšiu dobu, vďaka čomu neskôr nebudete podliehať rozličným chutiam behom dopoludnia. Najmä rozpustná vláknina betaglukán vám pomôže znížiť hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Ak si vločky uvaríte vo vode alebo v mlieku výborne stimulujú trávenie. Lepšie sa budú množiť i dobré črevné baktérie. Vláknina vám navyše pomôže aj pri prípadných ťažkostiach so zápchou.

Silné antioxidanty

Vďaka ovseným vločkám si posilníte imunitu, lebo sú bohaté na antioxidanty a polyfenoly, ktoré pôsobia antioxdačne. Telu tak pomôžu v boji so škodlivými voľnými radikálmi. Ich pravidelná konzumácia sa pozitívne podpíše aj na úprave krvného tlaku. Vo všeobecnosti platí, že telo lepšie vstrebá živiny z vločiek, ak ich dopredu namočíte. Je len na vás, či si kašu z nich pripravíte varením vo vode alebo mlieku. 

Budete krajší

Organizmus poteší vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín i horčíka. To všetko podporí spaľovanie tukov. Bielkoviny, vitamíny skupiny B a už spomínaná vláknina sú dokonalým zdrojom energie, a to platí aj pre športovcov. Posilníte si i vlasy, spevníte nechty a vylepšíte pokožku. V ovsených vločkách totiž nájdete i biotín, ale i zinok, mangán a meď.

Recept na lahodnú kašu nájdete na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor