MENU
zdravy-zivot

Chcete sa zbaviť brucha? Zhodíte ho aj v spánku, ak cez deň spravíte toto

Okrem dobrých ôsmich hodín spánku k chudnutiu potrebujete aj polhodinu pohybu cez deň.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chcete sa zbaviť brucha? Zhodíte ho aj v spánku, ak cez deň spravíte toto

Neviete sa zbaviť pretŕčajúceho brucha? Ak ste počuli o chudnutí v spánku, prečítajte si čo treba spraviť, aby naozaj fungovalo.

Chudnutie je aj o matematike. Ale nielen matematike kalórií. Dôležité je počítať aj hodiny dňa. Možno práve v tom je kameň úrazu, prečo sa vám napriek reštrikciám v strave nedarí chudnúť, ako by ste si predstavovali.

Ktoré hodiny konkrétne treba počítať? Podľa výsledkov štúdie Bristolskej univerzity, ktorá sa uskutočnila na 1 000 dobrovoľníkoch, k zvýšeniu chuti do jedla
vedú hormonálne zmeny spôsobené nedostatkom spánku. Menší počet hodín spánku spomaľuje metabolizmus a vedie k zhoršenému spaľovaniu kalórií. Ak neviete dlhodobo schudnúť, alebo ešte navyše priberáte, uvedomte si, či máte aspoň sedem hodín kvalitného spánku.

Dostatočný spánok je esenciálny pre vylučovanie dôležitých hormónov ako je melatonín zodpovedný okrem iného aj za reguláciu hmotnosti, grelín - hormón hladu či somatotropín podieľajúci sa na náraste svalovej hmoty. Tohto hormónu sa najviac tvorí práve v spánku. Podľa štúdie sa jeho nedostatok môže podieľať na náraste hmotnosti.

Čo však spraviť ešte cez deň, aby nočné chudnutie fungovalo čo najlepšie? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor