MENU
zdravy-zivot

FOTOtréning na uvoľnenie krčnej chrbtice! Pomôže aj pri bolesti hlavy

Young,Woman,Sits,In,Yoga,Pose,With,City,On,Background.

Súvisiace témy

Zdravý život

FOTOtréning na uvoľnenie krčnej chrbtice! Pomôže aj pri bolesti hlavy

Viete, ktoré cviky vám najlepšie pomôžu pri problémoch s bolesťou hlavy?

„Zlepšuje prekrvenie vnútorného ucha tým, že odstraňuje bloky krčnej chrbtice a v ďalších kĺboch, obnovuje svalovú rovnováhu, prospieva srdcu i cievam a pôsobí relaxačne,“ vymenúva pozitíva fyzioterapeutka Mgr. Daniela Biščová.

Ako hlavná liečba je vhodná, ak vám píska iba na jednej strane a máte degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici alebo zablokovanú chrbticu. Ide hlavne o stavy po úrazoch, tinitus vás však najčastejšie potrápi, ak krčnú chrbticu dlhodobo a výrazne preťažujete,“ dodáva odborníčka.

Fyzioterapeut najprv vyšetrí krčnú chrbticu, ale i plecový a čeľustno-sánkový kĺb. Zistí, či máte skrátené a preťažené jednotlivé svalové skupiny, kde cítite bolesť, v akom stave máte mäkké tkanivá, ako dýchate, a vaše pohybové návyky. Naučí vás správne dýchať, relaxovať, cvičiť a dodržiavať zásady školy chrbta pri bežných denných činnostiach.

Relaxácia je dôležitá, stres stav zhoršuje, zdôrazňuje Daniela Biščová. Podľa individuálneho zdravotného stavu vám prospeje aj kardiovaskulárny tréning. Môže to byť džoging, plávanie, beh alebo cvičenie na trenažéri. Úprava stavu závisí od úrovne poškodenia sluchových buniek.

Cvičenia na ucho

Hlava je v neutrálnej polohe.Hlava je v neutrálnej polohe.
Zdroj: Robo Hubač

Hlava je v neutrálnej pozícii, oči smerujú do stropu, ak je v záklone, podložte ju uterákom. Pri cvičení dýchajte nosom, pomaly a plynule.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor