MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Naozaj stačí 7 minút cvičenia denne? TOTO vás presvedčí

KRÁTKA ROZCVIČKA

Ráno po prebudení, skôr ako vstanete z postele, chvíľku krúžte zápästiami, otvárajte a zatvárajte dlane. Striedavo vypínajte a sťahujte špičky prstov na nohách a urobte chodidlami niekoľko krúžení na ľavú aj na pravú stranu.

1. DYCH

Cvičenie DYCH v stoji s pätami k sebe, vystretými kolenami a rovným chrbtom.Cvičenie DYCH v stoji s pätami k sebe, vystretými kolenami a rovným chrbtom.
Cvičenie DYCH v stoji s pätami k sebe, vystretými kolenami a rovným chrbtom.
Zdroj: Branislav Šipikal - Zdravie

Stojte pokojne, päty dajte k sebe, vystrite kolená a vyrovnajte chrbát. Nadýchnite sa nosom a súčasne s nádychom dvíhate ruky nad hlavu až do momentu, kým sa nestretnú chrbty dlaní dotykom k sebe. Nádych trvá minimálne 4 sekundy. Zotrvajte ďalšie 4 sekundy v zadržaní dychu a potom sa predkláňajte pomaly s výdychom ústami v trvaní 8 sekúnd až do momentu, kým sa dotknete špičkami prstov rúk podlahy. Kolená majte stále vystreté. Ak sa vám nepodarí dotknúť podlahy, predkloňte sa iba do tej úrovne, pokiaľ vám to bude príjemné. Istá námaha musí byť, ale nie prepínanie síl. Každý deň sa však snažte posunúť stále viac smerom k podlahe, aj keď len o pár milimetrov. Časom to zľahka zvládnete. Kto to dokáže už dnes, vyskúšajte položiť celé dlane na zem, alebo ešte náročnejšia obmena, položte na zem chrbty rúk. Opakujte 3krát.

Účinok cviku : Pôsobí pozitívne na funkcie mozgu, krvný obeh a cievnu sústavu, pľúca a zlepšuje ohybnosť pohybového ústrojenstva.

SPÄŤ
2/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor