MENU
zdravy-zivot

Naozaj stačí 7 minút cvičenia denne? TOTO vás presvedčí

Cvičenie

Súvisiace témy

Zdravý život

Naozaj stačí 7 minút cvičenia denne? TOTO vás presvedčí

Výhovorky, že nemôžete cvičiť pre nedostatok času už neuspejú. To, ako efektívne cvičíte, nezávisí od počtu hodín. Skúste jednoduché cviky a rozhýbete celé telo za pár minút.

Stáva sa aj vám, že by ste chceli cvičiť, ale najväčší nepriateľ vašich predsavzatí je vždy nedostatok času? Pracovné povinnosti, rodina a iné aktivity odsúvajú vaše plány na neskôr. Vždy je všetko dôležitejšie ako cvičenie. Stres a pohodlnosť je to, čo spôsobuje, že vaše predsavzatia neviete splniť.

Zostavu cvikov „Ako na to“ aj pre tých najlenivejších, či pre ľudí, ktorí sú vyťažení a majú naozaj málo času, máme od pána Branislava Šipikala, amatérskeho trénera, ktorému sa pred pár rokmi zmenil život. Schudol neuveriteľných 9 kilogramov za 14 dní. To ho „nakoplo“ a rozhodol sa odovzdávať svoje skúsenosti ďalej a pomáhať ľuďom v dosahovaní svojich cieľov v chudnutí. Vždy im prízvukuje nasledovné 2 pravidlá, ktoré sa mu osvedčili pri plnení svojich cieľov: „Po prvé, efektivita telesného cvičenia nezávisí od počtu hodín strávených vo fitness centrách. Po druhé, rozhodne je lepšie robiť čo môžem za daných okolností, ako nerobiť vôbec nič. Základ je zmeniť uvažovanie a nastaviť správne optiku na seba i veci, ktoré ovplyvňujú kvalitu vášho života.“

Čo robiť s tým, ak je jediný problém nedostatok času?

„6 známych a účinných cvikov spojených do celku som navrhol tak, aby cvičenie bolo úsporné na čas a zároveň efektívne pre celé telo. Cvičenie naozaj zaberie len 7 minút denne. Najefektívnejšie je, ak cvičíte ráno na lačný žalúdok, 20 - 30 minút pred raňajkami. Môžete však cvičiť kedykoľvek počas dňa, ale nie bezprostredne po jedle, a miestnosť vždy dobre vyvetrajte,“ odporúča ľudom, ktorí sa rozhodnú začať s jeho cvikmi. Ale upozorňuje, že kto si chce progresívne formovať svaly a naberať silu, potrebuje pochopiteľne prepracovanejší systém s postupným navyšovaním náročnosti. Tieto cviky sú minimum, ale predsa i tak, efektívna kombinácia cvikov pre skvalitnenie života. 

Aj tak málo stačí, aby sa vám časom telo odvďačilo lepšou pružnosťou svalstva a zvýšeným prílevom energie. Nedocielite s ním síce výsledky ako pri cvičení s väčším nárokom na čas alebo výživu, ale i tak môžete dosiahnuť významné pozitívne zmeny v prospech vášho zdravia, zlepšenia ohybnosti a zvýšenia fyzickej sily. „Následkom nesprávneho životného štýlu u ľudí dochádza k degenerácii organizmu. Svalstvo atrofuje a funkciu vnútorných orgánov narúšajú chorobné procesy,“ vysvetľuje Branislav.

Tak poďte na to!

Cviky od pána Branislava nájdete na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor