MENU
zdravy-zivot

Cvikla posilní dôležitý detoxikačný orgán a to nie je všetko

Cvikla vám vylepší nielen kvalitu ciev.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Cvikla posilní dôležitý detoxikačný orgán a to nie je všetko

Chutná zelenina určite poteší imunitu, ale to nie je všetko. Pre jej pozitívne účinky sa oplatí preniesť aj cez jej zemitú chuť.

Neoslnila vás cvikla svojou chuťou? Názor možno zmeníte, keď spoznáte jej pozitívne účinky na zdravie. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje krvotvorbu a celkovú fyzickú kondíciu. Často sa využíva pri diétach. Červená repa stimuluje funkciu pečene i žlčníka, pomáha udržiavať volné žlčové cesty. Zaisťuje tak telu hladké  trávenie. Za týmito pozitívnymi účinkami sa skrýva aminokyselina betaín, ktorú chutná plodina obsahuje. Táto látka pomáha aj znižovať hladinu homocysteínu, ktorého vysokého hodnoty postupne vedú k poškodeniu ciev a k zvýšenému riziku vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Máte vysoký tlak?

Srdcovo-cievny systém posilní aj kyselina listová, na ktorú je cvikla skutočne bohatá. Jej pravidelnou konzumáciou pôsobíte najmä proti mŕtvici. Cviklovú šťavu sa oplatí preventívne piť aj v prípade, ak sa u vás objavil vysoký krvný tlak, prípadne máte k jeho vyšším hodnotám genetické predpoklady. Podľa štúdie z roku 2008 stačili dva poháre cviklovej šťavy denne na to, aby ste hodnoty tlaku udržali pod kontrolou. Pri teste, behom troch hodín, vypili dobrovoľníci 500 mililitrov šťavy a ich tlak klesol. Zníženie zostalo stabilné počas 24 hodín od konzumácie šťavy.

Z minerálov je bohatá na:
  • sodík
  • vápnik
  • horčík
  • draslík
  • fosfor
  • selén

Napomáha hojeniu

Zaujímavosťou je, že už Hippokrates odporúčal listy červenej repy na obväzovanie rán, ktoré sa pomaly hojili. Súčasní odborníci mu dali za pravdu. Pri pravidelnom pití cviklovej šťavy sa lepšie hojili vredy a zlepšoval sa i stav akné. Za všetkým sa skrýva betakarotén, ktorý je zodpovedný aj za výraznú farbu zeleniny. Ide o provitamín A, ktorý v pokožke zaisťuje napríklad obnovu buniek. Zároveň jej dodáva vlhkosť. Posilňuje i imunitný systém. Skladačku živín dopĺňa aj vitamín C, ktorý tiež obsahuje červená repa. V menšom množstvo sú zastúpené vitamín B, najmä B1, B2, B3 a B5.

Pri kameňoch pozor

Zemitá chuť mnohým prekáža a preto je cvikla často v nemilosti. Skúste si v tomto prípade nájsť šťavy kombinované, napríklad cviklovo-mrkvovú. Sladká mrkva chuť nápoja výrazne vylepší. Samozrejme stále platí, že najviac živín obsahuje čerstvá červená repa a šťava z nej. Ak si cviklou spestríte jedálny lístok, určite neurobíte chybu. Na jej konzumáciu si dávajte pozor, ak vás trápia obličkové kamene, zelenina má totiž vysoký obsah kyseliny šťavelovej. Rovnako pitie šťavy prekonzultujte s lekárom, ak už máte predpísanú liečbu alebo máte problémy s krvným tlakom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor