MENU
zdravy-zivot

Cvičíte plank? Pozor na časté chyby, ktoré môžu skončiť bolesťou

Pri planku si musíte dávať pozor na techniku.
Zdravý život

Cvičíte plank? Pozor na časté chyby, ktoré môžu skončiť bolesťou

Pozreli ste sa niekedy do zrkadla ako vyzerá váš plank? Ak nemáte po ruke trénera, je to ideálna kontrola. Ako má vyzerať správna technika a na čo si dávať pozor?

Na pohľad jednoduchý, ale neobyčajne všestranný je plank, doska alebo vzpor ležmo. Izometricky, teda vďaka statickému svalovému napätiu, si pri tomto cviku posilníte nielen brušné svalstvo, ale i chrbát, nohy či paže. Výhodou je i to, že nepotrebujete špeciálne pomôcky, len vlastnú hmotnosť. Zacvičiť si môžete kdekoľvek, v pohodlí domova i pri prechádzke parkom. Telo si však dokonale precvičíte len vtedy, ak si dáte pozor na správnu techniku.

Správne postavenie

Ak sa pri planku opierate o predlaktie, musíte držať lakte pod úrovňou pliec. To isté platí, ak sa opierate o dlane. V rovnakej výške musíte držať boky - bedrové kĺby i plecia. Napnite brušné svaly a v žiadnom prípade neťahajte zadok nahor. Niekedy to robíte podvedome, lebo posunutím zadku nahor sa znižuje napätie v oblasti brucha. Stáva sa to pri slabších brušných svaloch. Vtedy sa oplatí začať s ich jednoduchším posilňovaním. Hlavu nezakláňajte, snažte sa ju držať v predĺžení chrbtice, ale uvoľnenú. V opačnom prípade riskujte preťaženie krčnej chrbtice. Pri správnej technike musí zapracovať aj hlboký stabilizačný systém. 

Pozor na tlak

Podľa odborníkov nemôžete pozcíciu držať tak dlho ako vydržíte, ale tak dlho ako si udržíte telo v správnom postavení. Pri zlom držaní tela sa zvyšuje riziko zranenia i jednostranného zaťaženia. Často sa napríklad stáva, že sa prehnete v krížoch. Prepadnutie a ochabnutie môže často vyústiť do bolestí chrbta. Na lámanie rekordov i správnu techniku by si mali dávať pozor najmä ľudia s vysokým krvným tlakom. Cvik ho najmä pri prepínaní síl prirodzene zvyšuje. V prípade diagnostikovania srdcovo-cievnych ochorení sa o vhodnosti radšej poraďte s lekárom a správnu techniku si osvojte s trénerom. 

Anketa
Cvičíte pravidelne plank?

Necvičte donekonečna

Hoci sa často súťaží, kto vydrží v planku dlhšie, vo všeobecnosti sa odborníci zhodujú, že na posilnenie stredu tela postačia dve minúty. Za túto hranicu sa neoplatí ísť. Lepšie je, ak držanie planku zopakujete, časový interval zbytočne nenaťahujte. Zo začiatku môžete vyskúšať jednoduchšie varianty a pokojne v nich vydržte len pár sekúnd. V žiadnom prípade si nezaložte tréning len na tomto jednom cviku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor