MENU
zdravy-zivot

Prekvapivé výsledky štúdie: Skôr ako krv, cukrovku prezradí pohľad na TOTO miesto

Koža skrýva dôležitú informáciu o vašom zdravotnom stave.
Zdravý život

Prekvapivé výsledky štúdie: Skôr ako krv, cukrovku prezradí pohľad na TOTO miesto

Odhaliť cukrovku môže byť čoskoro ľahšie a rýchlejšie ako krvným testom.

Cukrovku dlho neviníte, lebo nebolí. Často sa diagnostikuje, až keď máte rozvinutú formu ochorenia. Je však možné zistiť ju oveľa skôr, kým telo len začína tušiť, že sa niečo deje.

 

Špeciálne proteíny

Vedci sa zamerali na tkazvané glykované proteíny, takzvané AGE, spôsobujú, že tkanivá, vrátane stien krvných ciev, vedú k vysokému krvnému tlaku. AGE sa v našich tkanivách hromadia prirodzene vekom. Oveľa rýchlejšie však u ľudí s cukrovkou, alebo tých, ktorí majú ešte len rané štádium choroby bez diagnózy.

Svetlo odhalí

Hladiny AGE sa môžu namerať pod kožou, pretože odrážajú fluorescenčné svetlo odlišne ako neglykované proteíny. Tím vedcov z Holandska 30 rokov sledoval vyše 70 tisíc ľudí. V úvode štúdie tým bez cukrovky či ochorenia srdca zmerali hladinu AGE látok. O štyri roky neskôr, tí s vysokou hladinou AGE boli buď v úvode alebo vysokom riziku cukrovky alebo srdcového ochorenia.

Test v supermarkete

Holandská firma vyvinula zariadenie, ktoré hladinu AGE látok dokáže zmerať lúčom svetla do kože. Ak vecička prejde klinickým skúšaním, je dosť možné, že sa použije ako verejný skríning. Podobne, ako keď vás teraz zastavia s glukomerom v supermarkete.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor