MENU
zdravy-zivot

Na cukrovku aj proti rakovine. Malý zázrak má v kuchyni každý!

Čierne korenie má protirakovinové účinky.
Zdroj: Shuttetstock
Zdravý život

Na cukrovku aj proti rakovine. Malý zázrak má v kuchyni každý!

Je jedným z najpoužívanejších korenín na svete a používa sa v kuchyni po celom svete. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných zlúčenín. Viete o ktoré korenie ide, kedy je prospešné a kedy ho treba vynechať?

Reč je o čiernom korení (Piper nigrum), ktoré sa okrem kuchyne využíva aj v tradičnej medicíne na rôzne zdravotné problémy. Obsahuje piperín, vitamín C, flavonoidy, katechíny a karotenoidy. Prinášame prehľad jeho zdravotných účinkov.

  • Zlepšuje trávenie: Piperín v čiernom korení zlepšuje trávenie a podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Taktiež stimuluje tráviaci trakt a môže pomôcť zmierniť tráviace ťažkosti, ako sú napríklad nadúvanie, plynatosť alebo nevoľnosť.
  • Má protizápalové účinky: Čierne korenie obsahuje zlúčeniny, ktoré majú protizápalové účinky, vrátane katechínov a flavonoidov. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť zmierniť zápaly v tele a zlepšiť celkové zdravie.
  • Zlepšuje krvný obeh: Piperín v čiernom korení má vazodilatačné účinky, čo znamená, že môže pomôcť rozšíriť cievy a zlepšiť krvný obeh v tele. To môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie a môže pomôcť znižovať krvný tlak.
  • Podporuje imunitu: Čierne korenie obsahuje vitamín C, ktorý je známy pre svoje imunitné posilňujúce účinky. Vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém a chrániť telo pred chorobami.
  • Má antioxidačné účinky: Čierne korenie obsahuje množstvo zdraviu prospešných zlúčenín, vrátane flavonoidov a karotenoidov, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu pomôcť bojovať proti ochoreniam súvisiacim s oxidatívnym stresom, ako je napríklad rakovina.
  • Môže pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie: Niektoré štúdie naznačujú, že piperín v čiernom korení môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie a môže pomôcť zlepšiť pamäť a koncentráciu. To môže byť prospešné najmä pre starších ľudí, ktorí často trpia kognitívnymi problémami a demenciou.

Pri ktorých chorobách je čierne korenie prospešné čítajte na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor