MENU
zdravy-zivot

Cukrovkári, tieto orechy by nemali chýbať vo vašom jedálničku

Každodenná konzumácia orechov napomáha kompenzácii cukrovky a je prevenciou jej komplikácii.

Súvisiace témy

Zdravý život

Cukrovkári, tieto orechy by nemali chýbať vo vašom jedálničku

Orechy sú dobrým zdrojom výživy a poskytujú množstvo zdravotných výhod. Pre ľudí s cukrovkou sú niektoré orechy lepšie, ako iné.

Orechy obsahujú vysoké množstvo prospešných tukov. Nenasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v orechoch majú veľa prospešných funkcii pre ľudský organizmus. Podporujú rast buniek a chránia vnútorné orgány tela, vrátane srdca. Orechy sú tiež bohaté na bielkoviny a obsahujú celý rad ďalších živín, ktoré sú dôležité pre telesné zdravie, vrátane: vlákninu, vitamín E, kyselinu listovú, tiamín, minerály ako horčík a draslík, karotenoidy, antioxidanty a fytosteroly. 
Nie všetci orechy však prospievajú ľuďom s cukrovkou. Tí by sa mali vyhnúť najmä soleným orechom.

Čítajte tiež: Chcete znížiť riziko cukrovky o 53 percent? Je to easy, tvrdia vedci, stavte na rastlinnú stravu

Najlepšie orechy pre cukrovkárov:

Mandle 

V štúdii z roku 2017 sa skúmal vplyv dennej konzumácie mandlí počas 24 týždňov u ľudí s cukrovkou 2. typu. Zistilo sa, že začlenenie mandlí do stravy pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižuje riziko srdcových chorôb. Mandle znižujú hladinu cholesterolu lipoproteínu (LDL) s nízkou hustotou v tele, ktorý môže blokovať tepny. Zvyšujú množstvo cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínu (HDL), ktorý pomáha odstraňovať LDL cholesterol z tepien. To je jedným z dôvodov, prečo mandle znižujú riziko srdcových chorôb.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor