MENU
zdravy-zivot

Cukrovkári, pozor! Úmrtnosť o 40% zvyšuje TÁTO chyba, ako ju napraviť?

Woman,Using,Lancelet,On,Finger
Zdravý život

Cukrovkári, pozor! Úmrtnosť o 40% zvyšuje TÁTO chyba, ako ju napraviť?

Pandémia situáciu iba zhoršila. Čo by ste mali zmeniť?

Počas pandémie nového koronavírusu stúpol počet úmrtí diabetikov. Dôvodom je nielen samotné ochorenie COVID-19, ale aj zanedbaná zdravotná starostlivosť. V utorok na to upozornila zdravotná poisťovňa Dôvera, podľa ktorej počas prvého roku pandémie zomrelo až o 40 percent viac pacientov s cukrovkou než pred ňou, informuje TASR. 

Skríning súkromnej zdravotnej poisťovne odhalil 589 diabetikov a 322 prediabetikov, ktorí o svojom probléme vôbec nevedeli. Uskutočnil sa v spolupráci so 73 všeobecnými lekármi pre dospelých od novembra 2017 do decembra 2019. „Výsledky skríningu ukazujú, že ľudí s cukrovkou je oveľa viac, než udávajú doterajšie odhady. Čím skôr sa toto ochorenie odhalí, tým väčšiu má pacient šancu na jej zvládnutie a v prípade prediabetu dokonca aj na úplné vyliečenie," zdôraznil diabetológ Jozef Lacka.

Alarmujúce však je, že hoci cukrovkár o svojom ochorení vie, nie vždy sa lieči tak, ako by sa mal. Pandémia situáciu ešte vystupňovala.  „Zhoršený stav cukrovky evidujeme niekoľko mesiacov aj u tých pacientov, čo infekciu už prekonali," priblížil Lacka. Diabetici vlani vynechávali návštevy u diabetológa a ostatných lekárov a zároveň často porušovali diabetickú stravu a mali menej pohybu. Takýto prístup nielen zhorší  cukrovku, ale aj schopnosť organizmu odolávať covidu. Ako cukrovkári ste zároveň v skupine so zvýšeným rizikom ťažšieho priebehu covidu, preto neváhajte s očkovaním. 

Covid sa tak pridáva k faktorom, ktoré riziko vzniku cukrovky zvyšujú.  K tým známym patria metabolické a kardiologické ochorenia. Pri týchto ochoreniach sa udáva až trikrát vyššie riziko.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor