MENU
zdravy-zivot

Varovné čísla! S cukrovkou odíde aj TENTO orgán, sledujte sa

A,Diabetic,Patient,Using,Insulin,Pen,For,Making,An,Insulin

Súvisiace témy

Zdravý život

Varovné čísla! S cukrovkou odíde aj TENTO orgán, sledujte sa

Je známe, že veľká časť cukrovkárov nakoniec umiera na srdce. Naši odborníci našli ďalšiu nič dobré veštiacu súvislosť. V ohrození je ďalší životne dôležitý orgán!

Trpíte cukrovkou? Možno už viete, že veľká časť diabetikov trpí zároveň pre svoje ochorenie aj chorobami srdca. Najnovšie však slovenské úrady varujú pred ohrozením aj ďalšieho vzácneho orgánu.

Cukrovka ničí obličky

Z najaktuálnejších údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva zásadná spojitosť. Ak trpíte cukrovkou, mali by ste si chrániť obličky. Ak trpíte na obličky, mali by ste si strážiť cukor. Je dosť možné, že trpíte zároveň aj neodhalenou cukrovkou. Vyplynulo to z vyše 50% prípadov. 

Na Slovensku dlhodobo pribúdajú prípady ochorenia obličiek v súvislosti s ochorením diabetes mellitus, teda  cukrovkou. Ako v piatok TASR informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá, z najnovšej analýzy vyplýva, že ide až 50,7 percenta prípadov. U dospelých pacientov prevládajú ochorenia obličiek spôsobené metabolickými alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Zlyhávajú obličky

Ku koncu minulého roku bolo v ambulantnej starostlivosti evidovaných 1528 osôb so zlyhaním obličiek bez dialyzačného režimu. „V tomto prípade išlo o 777 žien a 751 mužov s nutnosťou nefrologickej terapie následkom obličkového zlyhania,“ priblížilo centrum. Najviac osôb bolo vo veku 70 až 74 rokov (242 prípadov), pričom 12 prípadov bolo zaznamenaných aj u detí do štyroch rokov. Chronická choroba obličiek v štádiu ich zlyhávania v roku 2019 postihovala 30,9 prípadu na 100 000 obyvateľov Slovenska, zatiaľ čo v roku 2020 to bolo 28 prípadov. „Aj napriek poklesu počtu pacientov, dlhodobo pozorujeme stúpajúci trend výskytu tohto ochorenia,“ uviedlo NCZI.

Náhle zlyhanie obličiek bolo diagnostikované u 1864 pacientov, z ktorých 736 osôb zomrelo. Sepsa alebo aj septické stavy boli príčinou náhleho zlyhania obličiek u 291 osôb v sledovaní stacionára, pričom 60,8 percenta týchto pacientov zomrelo.

Pravidelná dialyzačná liečba bola v roku 2020 poskytovaná 4563 pacientom. Viac ako jedna tretina pacientov mala dialyzačnú terapiu indikovanú na základe chronického poškodenia obličiek, spôsobeného ochorením diabetes mellitus. Z celkového počtu pacientov s pravidelnou dialyzačnou liečbou bolo 342 osôb zaradených na transplantačnú čakaciu listinu. Transplantácia obličky bola vykonaná u 120 pacientov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor