MENU
zdravy-zivot

Cuketa vám vylepší krivky. Pripravte si chutný a nízkokalorický obed

Zapekaná cuketa
Zdravý život

Cuketa vám vylepší krivky. Pripravte si chutný a nízkokalorický obed

Vláknina, vysoký obsah vody a nízky obsah sacharidov z nej robí ideálny doplnok zdravej životosprávy a to i v prípade, keď chcete schudnúť.

Výhodou cukety nie sú len jej výživové hodnoty, ale i výborná chuť a všestrannosť. Pripraviť si ju môžete ako polievku, použiť sa dá aj do koláča, ku klasike však patrí zapekanie. Vďaka nízkemu obsahu sacharidov si môžete nasledujúci recept pokojne pripraviť aj na večeru. Minuli sa vám už zásoby cukety? Pokojne ju môžete zameniť aj za tekvicu, obed bude rovnako chutný.

Potrebujeme:

 • 3 stredné cukety
 • 3 paradajky
 • 300 g pomletého mäsa, zvoľte si, ktoré máte najradšej hovädzie, bravčové, hydinové, v prípade vegetariánskej verzie môžete nahradiť ryžou alebo bulgurom
 • 1 cibuľu
 • 2 lyžičky olivového oleja
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 1 mozzarelu
 • 3 lyžice postrúhaného parmezánu
 • 2 lyžičky oregana
 • bazalku
 • soľ
 • korenie

Postup:

 1. Cukety dôkladne umyte a rozrežte na polovicu. Vnútro trochu vydlabte, postačí vám na to lyžička.
 2. Na dvoch lyžičkách olivového oleja posmažte nakrájanú cibuľu. Potom pridajte pomleté mäso, zvyšky cukety, roztlačené tri strúčiky cesnaku. Všetko dochuťte soľou, korením a oreganom.
 3. Cukety položte na plech, na ktorý dáte papier na pečenie. Potom do cukiet dajte náplň nie však úplne povrch.
 4. Na náplň položte na kolieska nakrájané paradajky a mozzeralu. Všetko posypte trochou parmezánu.
 5. Pečte asi 20 minút, presný čas však upravte podľa hrúbky cukety. Pár minút pred dopečením položte na vrch lístky bazalky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor