MENU
zdravy-zivot

Cuketa vám vylepší krivky. Pripravte si chutný a nízkokalorický obed

Zapekaná cuketa
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Cuketa vám vylepší krivky. Pripravte si chutný a nízkokalorický obed

Vláknina, vysoký obsah vody a nízky obsah sacharidov z nej robí ideálny doplnok zdravej životosprávy a to i v prípade, keď chcete schudnúť.

Výhodou cukety nie sú len jej výživové hodnoty, ale i výborná chuť a všestrannosť. Pripraviť si ju môžete ako polievku, použiť sa dá aj do koláča, ku klasike však patrí zapekanie. Vďaka nízkemu obsahu sacharidov si môžete nasledujúci recept pokojne pripraviť aj na večeru. Minuli sa vám už zásoby cukety? Pokojne ju môžete zameniť aj za tekvicu, obed bude rovnako chutný.

Potrebujeme:

  • 3 stredné cukety
  • 3 paradajky
  • 300 g pomletého mäsa, zvoľte si, ktoré máte najradšej hovädzie, bravčové, hydinové, v prípade vegetariánskej verzie môžete nahradiť ryžou alebo bulgurom
  • 1 cibuľu
  • 2 lyžičky olivového oleja
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1 mozzarelu
  • 3 lyžice postrúhaného parmezánu
  • 2 lyžičky oregana
  • bazalku
  • soľ
  • korenie

Postup:

  1. Cukety dôkladne umyte a rozrežte na polovicu. Vnútro trochu vydlabte, postačí vám na to lyžička.
  2. Na dvoch lyžičkách olivového oleja posmažte nakrájanú cibuľu. Potom pridajte pomleté mäso, zvyšky cukety, roztlačené tri strúčiky cesnaku. Všetko dochuťte soľou, korením a oreganom.
  3. Cukety položte na plech, na ktorý dáte papier na pečenie. Potom do cukiet dajte náplň nie však úplne povrch.
  4. Na náplň položte na kolieska nakrájané paradajky a mozzeralu. Všetko posypte trochou parmezánu.
  5. Pečte asi 20 minút, presný čas však upravte podľa hrúbky cukety. Pár minút pred dopečením položte na vrch lístky bazalky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor