MENU
zdravy-zivot

Ako uskladniť CUKETU? 3 jednoduché triky, vďaka ktorým vydrží najdlhšie

Fresh,Zucchini,,Green,Vegetables,On,Local,Farmer,Market,,Freshly,Harvested
Zdravý život

Ako uskladniť CUKETU? 3 jednoduché triky, vďaka ktorým vydrží najdlhšie

Cuketové obdobie je v plnom prúde. Aby sa vám neprejedla, odložte si ju na neskôr. Poradíme vám, ako na to.

Opekaná, grilovaná, naslano i nasladko. Cuketa je jednoducho hit letnej sezóny. Zvyknete si ju odkladať na zimu? Poradíme vám 3 spôsoby, s ktorými vám vydrží najdlhšie.

Zamraziť 

Ak chcete cuketu zmraziť, olúpte ju a nastrúhajte. Z väčších cukiet najprv odstráňte všetky semienka a nastrúhanú odložte do uzatvárateľných a dobre tesniacich krabičiek či sáčku. Pozor! Nenaplňujte ich úplne a nechajte v nich trochu voľného miesta. Cuketa môže pri zamrazení kvôli vysokému obsahu vody zväčšiť svoj objem. Zamrazená vydrží 10 až 12 mesiacov.

Zamraziť môžete aj cuketu nakrájanú na kocky. Cuketu olúpte, vybete semienka a nakrájajte na rovnaké kúsky. Tie rozložte na plech vyložený papierom na pečenie a vložte na niekoľko hodín do mrazničky. Kúsky sa nesmú dotýkať, inak primrznú k sebe. Až zmrazenú cuketu preložte do sáčku či krabičky a skladujte v mrazničke. 

Fresh,Courgette,Cut,In,Cubes,On,White,DishFresh,Courgette,Cut,In,Cubes,On,White,Dish
Zdroj: Shutterstock

Do pivnice s nimi

Uskladniť ju môžete aj v pivnici. Dozreté plody by mali mať tvrdú šupku a ak po nej poklepete, mala by znieť duto. Cukety uložte do prepraviek v pivnici tak, aby neboli vo vlhku. Vydržať môžu až do februára. 

Zaváraná 

Cuketu môžete aj zavárať v octovom náleve. Potrebujete: cuketu, 1/3 litra vody, 2/3 litra octu, lyžičku soli, 100 g cukru, kôpor a horčicové semienka

Zucchini,And,Vegetables,In,Oil,In,Glass,JarZucchini,And,Vegetables,In,Oil,In,Glass,Jar
Zdroj: Shutterstock

Ckety olúpte, mäkkú dužinu so semienkami odstráňte a zvyšok nakrájajte na rovnaké kúsky. Dajte do misy a zalejte pripraveným nálevom (voda, ocot, soľ, cukor). V ňom cukety nechajte do druhého dňa. Potom nálev zlejte a cuketu naukladajte  do čistých zaváracích pohárov, pridajte kôpor a horčicové semienka. Následne ich potom opäť zalejte nálevom, v ktorom bola cuketa. Poháre uzavrite a sterilizujte pri 80 stupňoch 20 minút. Zavárané cukty skladujte v chlade.

Môže vás zaujímať! Najlepšie RECEPTY z cukety naslano i nasladko nájdete na ďlašej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor