MENU
zdravy-zivot

Ako uskladniť CUKETU? 3 jednoduché triky, vďaka ktorým vydrží najdlhšie

Fresh,Zucchini,,Green,Vegetables,On,Local,Farmer,Market,,Freshly,Harvested
Zdravý život

Ako uskladniť CUKETU? 3 jednoduché triky, vďaka ktorým vydrží najdlhšie

Cuketové obdobie je v plnom prúde. Aby sa vám neprejedla, odložte si ju na neskôr. Poradíme vám, ako na to.

Opekaná, grilovaná, naslano i nasladko. Cuketa je jednoducho hit letnej sezóny. Zvyknete si ju odkladať na zimu? Poradíme vám 3 spôsoby, s ktorými vám vydrží najdlhšie.

Zamraziť 

Ak chcete cuketu zmraziť, olúpte ju a nastrúhajte. Z väčších cukiet najprv odstráňte všetky semienka a nastrúhanú odložte do uzatvárateľných a dobre tesniacich krabičiek či sáčku. Pozor! Nenaplňujte ich úplne a nechajte v nich trochu voľného miesta. Cuketa môže pri zamrazení kvôli vysokému obsahu vody zväčšiť svoj objem. Zamrazená vydrží 10 až 12 mesiacov.

Zamraziť môžete aj cuketu nakrájanú na kocky. Cuketu olúpte, vybete semienka a nakrájajte na rovnaké kúsky. Tie rozložte na plech vyložený papierom na pečenie a vložte na niekoľko hodín do mrazničky. Kúsky sa nesmú dotýkať, inak primrznú k sebe. Až zmrazenú cuketu preložte do sáčku či krabičky a skladujte v mrazničke. 

Fresh,Courgette,Cut,In,Cubes,On,White,DishFresh,Courgette,Cut,In,Cubes,On,White,Dish
Zdroj: Shutterstock

Do pivnice s nimi

Uskladniť ju môžete aj v pivnici. Dozreté plody by mali mať tvrdú šupku a ak po nej poklepete, mala by znieť duto. Cukety uložte do prepraviek v pivnici tak, aby neboli vo vlhku. Vydržať môžu až do februára. 

Zaváraná 

Cuketu môžete aj zavárať v octovom náleve. Potrebujete: cuketu, 1/3 litra vody, 2/3 litra octu, lyžičku soli, 100 g cukru, kôpor a horčicové semienka

Zucchini,And,Vegetables,In,Oil,In,Glass,JarZucchini,And,Vegetables,In,Oil,In,Glass,Jar
Zdroj: Shutterstock

Ckety olúpte, mäkkú dužinu so semienkami odstráňte a zvyšok nakrájajte na rovnaké kúsky. Dajte do misy a zalejte pripraveným nálevom (voda, ocot, soľ, cukor). V ňom cukety nechajte do druhého dňa. Potom nálev zlejte a cuketu naukladajte  do čistých zaváracích pohárov, pridajte kôpor a horčicové semienka. Následne ich potom opäť zalejte nálevom, v ktorom bola cuketa. Poháre uzavrite a sterilizujte pri 80 stupňoch 20 minút. Zavárané cukty skladujte v chlade.

Môže vás zaujímať! Najlepšie RECEPTY z cukety naslano i nasladko nájdete na ďlašej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor