Práve takéto poznámky nedali vedcom spať. Začali preto skúmať prečo niektorí ľudia so silnou závislosťou na tabaku dokážu prežiť dlhý život a iní z tohto sveta predčasne odídu s diagnózou rakoviny. Konečne sa dopátrali odpovede. Podarilo sa im odhaliť gén, ktorý u fajčiarov riziko predčasného úmrtia znižuje. Fajčiari dožívajúci sa úctihodného veku sú nositeľmi špecifických typov génov, ktoré pomáhajú chrániť bunky tela pred poškodením. Ich prítomnosť v tele človeka zaručuje 11% -né zníženie rizika výskytu rakoviny.
Gény dlhovekosti
Odborníci z Ameriky vysvetľujú, že tieto gény dlhovekosti, ako ich nazvali, pomáhajú chrániť zdravé bunky a podporovať ich rekonvalescenciu. Organizmus tak chránia pred predčasným starnutím a škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia vrátane látok z cigariet. "Identifikovali sme rad genetických markerov, ktoré dokážu spoločnou silou podporiť dlhovekosť a čo viac, mnoho z nich hrajú veľkú rolu v procese starnutia a dĺžky života", uviedla autorka štúdie Morgan Levine z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.
Nebezpečný tabak
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie zabíjajú látky z cigaretového dymu až polovicu jeho užívateľov. Ročne zomrie 6 miliónov fajčiarov, a preto ho označujú za jedného z najväčších ohrozovateľov zdravia, akému kedy svet čelil. Podľa amerického združenia rakoviny, má na svedomí až 30% všetkých úmrtí na rakovinu.
Škodliviny z fajčenia tabaku spôsobujú zúženie ciev, zhoršujú hojenie rán a jeho spalné plodiny prostredníctvom fajčenia prispievajú k bujneniu karcinogénnych buniek. Okrem toho ničia riasinkový epitel v dýchacích cestách, ktorým pľúca vďačia za odolnosť voči infektom. Výsledkom je rakovina pľúc ako najčastejší druh ochorení u fajčiarov. Vzniká v pľúcnych mechúrikoch alebo na sliznici dýchacích ciest a postihuje viac mužov ako žien. V počiatočných štádiách jej prejavom človek nedáva veľkú váhu, a práve preto je včasná diagnostika vo väčšine prípadov skôr náhodná.
Kašeľ, tichý zabijak
Medzi najčastejšie príznaky patrí dlhotrvajúci suchý kašeľ, bolesti hrudníka, dýchavičnosť a tiež neúspešná liečba zápalov pľúc. Okrem rakoviny pľúc fajčiarov postihujú i zhubné nádory dutiny ústnej, hrtana, hltana, pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, obličiek, močového mechúra, konečníka, prsníka, ale aj maternice.
Bude vás zaujímať: Fajčiari, pozor! Nikotín môže odštartovať nebezpečnú psychózu