MENU
zdravy-zivot

Tomáš Juríček: Pandémia nám prekazila cestovateľské plány

Tomáš Juríček
Zdravý život

Tomáš Juríček: Pandémia nám prekazila cestovateľské plány

Moderátor Telerána Tomáš Juríček je okrem iného aj vášnivý cestovateľ. Aký výlet mu prekazila pandémia, na čom sa stal v zahraničí závislý a akej umeleckej tvorbe sa venuje?

Moderátor Telerána Tomáš Juríček sa v máji oženil s dlhoročnou priateľkou Anežkou, ktorú volá nežne Anež. Ešte pred pandémiou mala dvojica, ktorá už precestovala kus sveta, naplánovaný ďalší zaujímavý cieľ. Tomáš námprezradil viac.

Romantika vo Vietname, s priateľkou a dnes už manželkou Anežkou.Romantika vo Vietname, s priateľkou a dnes už manželkou Anežkou.
Romantika vo Vietname, s priateľkou a dnes už manželkou Anežkou.
Zdroj: archív T.J.

Kam ste sa chceli vlani vybrať?

Veru, pandémia nám prekazila naplánovaný výlet. Zrušili sme ho 3 dni pred odletom,  kedy sa začali uzatvárať prvýkrát hranice sveta. Mali sme letiet do Nikaraguy, odtiaľ prejsť s batohmi na chrbtoch do Kostariky a odtiaľ letiet naspäť domov. Letenky sme prebookovali na tento rok, no stále vyčíňala silno pandámia, a tým pádom sme nešli nikam.

Aj v Tanzánii bolo dobre!Aj v Tanzánii bolo dobre!
Aj v Tanzánii bolo dobre!
Zdroj: Instagram/ @juricek_tomas

Máte nejaký cestovateľský sen?

Áno, ísť všade tam, kde som ešte nebol! Veľmi ma ale lákajú Veľkonočné ostrovy, Havai, Madagaskar alebo Tasmánia.

Celá FOTOgaléria tu

A kde sa vám doteraz páčilo najviac?

Ťažko povedať... Ale viem, že zatiaľ najviac mi chutilo vo Vietname. Som, závislý od ich polievok Pho.

V poslednom čase ste sa vrhli na maľovanie. Maľujete štetcom alebo tvoríte pomocou software? 

Ja musím stále niečo "umelecky" tvoriť. Dlhé roky bol mojim ventilom klavír a tvorba hudby. Pár rokov dozadu som začal hrať na gitare a teraz som sa vrátil ku kresleniu. Zlákalo ma digitálne kreslenie, pri ktorom  sú možnosti nekonečné a neobmedzené.

Tomášova tvorba na tablete inšpirovaná Jamesom Julierom.Tomášova tvorba na tablete inšpirovaná Jamesom Julierom.
Tomášova tvorba na tablete inšpirovaná Jamesom Julierom.
Zdroj: Instagram/ juricek_tomas

Čo vám tvorba dáva?

Únik do sveta hudby alebo kreslenia a tvoriveho procesu je pre mňa nutnou súčasťou života. Viem si pri tom usporiadať myšlienky, upokojiť myseľ a zároveň vytvoriť niečo, čo možno niekoho iného poteší. A vždy si poviem, že ak sa tá skladba či kresba páči čo i len jednému človeku, stojí to za to a má to zmysel.

FOTOgaléria tu

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor