MENU
zdravy-zivot

Čo všetko vám vylepší pohár obyčajnej vody a môže skutočne urýchliť chudnutie?

Aj pohár vody vám môže posilniť zdravie.

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo všetko vám vylepší pohár obyčajnej vody a môže skutočne urýchliť chudnutie?

Čo vypijete ráno ako prvé? Vyskúšali ste deň začať vodou? Je lepšie odštartovať pitný režim vlažnou alebo studenou?

Podľa tradičných japonských pravidiel by ste mali ráno vypiť 640 mililitrov vlažnej vody. Je to však priveľa, pokojne preto začnite pohárom. Postupne pridáte druhý. Ak to nepôjde, nevadí. Po vypití počkajte trištvrte hodiny a potom začnite raňajkovať. Zjesť môžete to, čo vám chutí a na čo ste zvyknutí. Dve hodiny po raňajkách nič nepite a nejedzte. Podľa pravidiel ajurvédy je ideálne, ak necháte vodu povariť 5 až 10 minút a následne počkáte, kým vychladne na žiadanú teplotu.

Prečo je lepšia teplejšia?

Studenú musí organizmus zohriať na teplotu žalúdka, na čo spotrebuje energiu, ktorú by mohol inak vynaložiť na trávenie. Ak má voda, ktorú pijete, telesnú teplotu, čo je okolo tridsaťšesť stupňov Celzia, krok zohrievania organizmus vynechá. Rýchlejšie sa dostane do žalúdka a pomôže mu rozložiť skonzumovanú potravu.

Ako vám ešte pomôže?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor