MENU
zdravy-zivot

Čo všetko vám vylepší pohár obyčajnej vody a môže skutočne urýchliť chudnutie?

Aj pohár vody vám môže posilniť zdravie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo všetko vám vylepší pohár obyčajnej vody a môže skutočne urýchliť chudnutie?

Čo vypijete ráno ako prvé? Vyskúšali ste deň začať vodou? Je lepšie odštartovať pitný režim vlažnou alebo studenou?

Podľa tradičných japonských pravidiel by ste mali ráno vypiť 640 mililitrov vlažnej vody. Je to však priveľa, pokojne preto začnite pohárom. Postupne pridáte druhý. Ak to nepôjde, nevadí. Po vypití počkajte trištvrte hodiny a potom začnite raňajkovať. Zjesť môžete to, čo vám chutí a na čo ste zvyknutí. Dve hodiny po raňajkách nič nepite a nejedzte. Podľa pravidiel ajurvédy je ideálne, ak necháte vodu povariť 5 až 10 minút a následne počkáte, kým vychladne na žiadanú teplotu.

Prečo je lepšia teplejšia?

Studenú musí organizmus zohriať na teplotu žalúdka, na čo spotrebuje energiu, ktorú by mohol inak vynaložiť na trávenie. Ak má voda, ktorú pijete, telesnú teplotu, čo je okolo tridsaťšesť stupňov Celzia, krok zohrievania organizmus vynechá. Rýchlejšie sa dostane do žalúdka a pomôže mu rozložiť skonzumovanú potravu.

Ako vám ešte pomôže?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor