MENU
zdravy-zivot

Čo všetko prehlbuje vrásky v okolí očí a kedy začať používať krém?

Očné okolie si vyžaduje jemnú starostlivosť.
Zdravý život

Čo všetko prehlbuje vrásky v okolí očí a kedy začať používať krém?

Jemné vrásky okolo očí kopírujú mimiku. Čo všetko však ovplyvňuje ich prehlbovanie a ako sa správne krémovať?

Ruka v ruke s jemnou pokožkou okolo očí ide aj jej citlivosť na vonkajšie prostredie a následnú tvorbu vrások. Čo všetko ich prehlbuje a na čo si dávať pozor?

Odkedy siahnuť po kréme?

„Vplýva na ňu slnečné žiarenie, suchý vzduch, klimatizácia, dym, prašné prostredie, modré svetlo elektronických zariadení, preto je ideálne začať používať očný krém okolo dvadsiatky. Príčinou je aj intenzívne využívanie mimických svalov v tejto oblasti, preto sa aj rýchlejšie tvoria vrásky,“ približuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. Na ošetrenie očného okolia vždy používajte špeciálne prípravky, ich zloženie je upravenétak, aby nedráždili oči. 

Prípravky na ošetrenie očného okolia Musia byť oftalmologicky testované. Najvhodnejšie sú krémy s obsahom kyseliny hyalurónovej, peptidov, antioxidantov a rozjasňujúcich pigmentov. Pre mladšie ročníky sú ideálne ľahké gélové hydratačné krémy, neskôr očné okolie ocení výživnejšie zloženie.

Stačí hrášok

„S vrstvou krému to nepreháňajte. Postačujúce je množstvo vo veľkosti hrášku. Pri väčšom množstve by mohlo dôjsť k podráždeniu očí,“ upozorňuje doktorka Petra Mečiarová. Aj tak si dávajte pozor, aby ste si krém neaplikovali do oka. Prípravok si jemne vklepte, postupujte od vnútorného kútika smerom von. Ideálne účinky dosiahnete, ak si na krémovanie nájdete čas dvakrát do dňa, ráno a večer. 

Gymnastika pre oči

Rozmýšľate, že začnete cvičiť tvárovú gymnastiku? „Pri ranných opuchoch vám pomôže obyčajné žmurkanie a precvičenie svalov očného okolia. Účinky očnej a tvárovej gymnastiky na spomalenie starnutia vedecké štúdie nedokázali,“ konštatuje Petra Mečiarová. Aj bežné žmurkanie pomôže rozprúdiť tok lymfy a napríklad zabrániť tvorbe opuchov. 

                   

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor