Pokiaľ sa rakovina hrubého čreva a konečníka odhalí včas, zvýši sa šanca na vyliečenie. Problémom je, že len málokto venuje dostatočnú pozornosť preventívnym prehliadkam, a preto naši lekári každý rok zistia až tritisíc nových prípadov tejto zhubnej choroby. Viac ako polovica pacientov zomiera, nakoľko už je na účinnú liečbu prineskoro.
Aké sú príznaky rakoviny hrubého čreva?
Rakovina hrubého čreva sa môže prejaviť bolesťou, ale aj nemusí. Predovšetkým v počiatočných štádiách si treba všímať aj rôzne iné príznaky. Medzi ne patrí napríklad pričastá zápcha alebo hnačka, výrazná zmena pravidelnosti či frekvencie vyprázdňovania, prítomnosť krvi v stolici (tmavá stolica), bolestivé uvoľňovanie vetrov či ťažké a nedostatočné vyprázdňovanie, ale aj únava či nechuť do jedla. Spozornite aj vtedy, keď začnete neodôvodnene chudnúť
Preventívna prehliadka či test
Prítomnosť malého množstva krvi v stolici nemusíme zaregistrovať voľným okom. Stačí slabšie osvetlenie toalety alebo strava obsahujúca čučoriedky alebo čierne ríbezle a šanca, že identifikujeme krv v stolici rapídne klesne. Práve preto sú vhodné pravidelné testy, ktoré dokážu riziko odhaliť včas.
Preventívne prehliadky dokážu odhaliť dokonca aj nebezpečné polypy, ktoré riziko karcinómu rapídne zvyšujú. Až v 90 percentách prípadov vznikne rakovina práve transformáciou z polypu sliznice konečníka či hrubého čreva.
Prevencia? Zdravý životný štýl
Ideálnou prevenciou proti mnohých ochoreniam je zdravý životný štýl a rakovina hrubého čreva nie je výnimkou. Pomáha dostatok pohybu aj ľahšia strava bohatá na vlákninu. Riziko kolorektálneho karcinómu zvyšujú napríklad údeniny, sedavý spôsob života či málo vlákniny v strave.
Hrozí rakovina hrubého čreva aj vám?
Testy z lekárne na skryté krvácanie v stolici sa volajú aj testy na črevné polypy alebo hemoglobín. Stoja okolo 3€ a sú skôr pre pacientov, ktorí nechodia na preventívne vyšetrenia k praktickému lekárovi.
Ak nemáte príznaky, ale máte nad päťdesiat rokov, mali by ste sa testovať raz až dvakrát do roka. Ak máte rakovinu hrubého čreva v rodine, začnite už od štyridsatky raz za rok, tak ako pacienti s iným nádorovým ochorením, najmä prsníka alebo vaječníka, nezávisle od veku.
„Z praxe poznám prípady, keď bol test falošne negatívny. Preto ak máte čo len najmenšie podozrenie, zopakujte si ho aj dva-, trikrát,“ radí gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán a upokojuje, že pozitívny test ešte vôbec neznamená rakovinu! Môže ísť o hemoroidy, trhlinky v konečníku, dráždivé hrubé črevo, divertikulózu, Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu, dôsledok užívania niektorých liekov, zápaly žalúdka… „Pozitívny test však poukazuje na nutnosť navštíviť všeobecného lekára, ktorý naplánuje ďalší postup. Len v takom prípade má testovanie význam a môže vám zachrániť život. Šanca na uzdravenie závisí od štádia ochorenia. Karcinóm v skorom štádiu má vynikajúcu prognózu,“ posmeľuje doktor Bubán.