MENU
zdravy-zivot

RECEPT pre lenivých: Šťavnaté francúzke zemiaky. Lepšie ste nejedli!

Šťavnaté francúzske zemiaky
Zdroj: Veronika Čopíková
Zdravý život

RECEPT pre lenivých: Šťavnaté francúzke zemiaky. Lepšie ste nejedli!

Milovníci zemiakov si pri tomto recepte prídu určite na svoje. Ak ho raz vyskúšate, inak ich už robiť nebudete.

Recept na vychýrené francúzske zemiaky kreatívnej foodblogerky Veroniky Čopíkovej máme z redakcie Dobré jedlo. Vrelo vám ich odporúčame, pustite sa do nich!

Budete potrebovať:

 • 900 g zemiakov
 • 1 cibuľa
 • 1 klobása
 • 4 vajcia natvrdo
 • 1 menšia cuketa
 • 1 paprika
 • 10 zaváraných uhoriek
 • 250 ml kyslej smotany
 • 250 ml smotany na varenie
 • 250 g tvrdého syra
 • soľ, čierne korenie, mletá paprika
 • olivový olej

Postup: 

 1. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na tenké plátky, očistenú cibuľu a takisto ju nakrájajte na plátky, klobásu na kolieska, cuketu a zavárané uhorky na drobnejšie kúsky a papriku na menšie plátky. Zemiaky osoľte, okoreňte čiernym korením, paprikou a dobre premiešajte.
 2. Vajíčka očistite a nakrájajte na tenšie kolieska. V miske si zmiešajte kyslú smotanu so smotanou na varenie. Syr nastrúhajte nahrubo.
 3. Keramickú alebo sklenenú formu vymastite a rozložte do nej zemiaky. Na ne uložte nakrájanú zeleninu, pár koliesok klobásy, cibule a vajec. Posypte syrom a celý postup zopakujte. Na vrchnú vrstvu zemiakov nalejte smotanovú zmes, posypte ju zvyšným syrom. Pečeieme pri 180 °C približne 60 minút. 

Viac zemiakových receptov nájdete na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor