MENU
zdravy-zivot

RECEPT pre lenivých: Šťavnaté francúzke zemiaky. Lepšie ste nejedli!

Šťavnaté francúzske zemiaky
Zdravý život

RECEPT pre lenivých: Šťavnaté francúzke zemiaky. Lepšie ste nejedli!

Milovníci zemiakov si pri tomto recepte prídu určite na svoje. Ak ho raz vyskúšate, inak ich už robiť nebudete.

Recept na vychýrené francúzske zemiaky kreatívnej foodblogerky Veroniky Čopíkovej máme z redakcie Dobré jedlo. Vrelo vám ich odporúčame, pustite sa do nich!

Budete potrebovať:

 • 900 g zemiakov
 • 1 cibuľa
 • 1 klobása
 • 4 vajcia natvrdo
 • 1 menšia cuketa
 • 1 paprika
 • 10 zaváraných uhoriek
 • 250 ml kyslej smotany
 • 250 ml smotany na varenie
 • 250 g tvrdého syra
 • soľ, čierne korenie, mletá paprika
 • olivový olej

Postup: 

 1. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na tenké plátky, očistenú cibuľu a takisto ju nakrájajte na plátky, klobásu na kolieska, cuketu a zavárané uhorky na drobnejšie kúsky a papriku na menšie plátky. Zemiaky osoľte, okoreňte čiernym korením, paprikou a dobre premiešajte.
 2. Vajíčka očistite a nakrájajte na tenšie kolieska. V miske si zmiešajte kyslú smotanu so smotanou na varenie. Syr nastrúhajte nahrubo.
 3. Keramickú alebo sklenenú formu vymastite a rozložte do nej zemiaky. Na ne uložte nakrájanú zeleninu, pár koliesok klobásy, cibule a vajec. Posypte syrom a celý postup zopakujte. Na vrchnú vrstvu zemiakov nalejte smotanovú zmes, posypte ju zvyšným syrom. Pečeieme pri 180 °C približne 60 minút. 

Viac zemiakových receptov nájdete na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor