MENU
zdravy-zivot

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Beautiful,Slender,Legs,Of,Girl,On,Toilet,With,Downed,Panties.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Dôležité informácie o zdraví prezradí aj farba, zápach a zloženie moču. Ktoré ochorenia môže hlásiť? A na čo si dávať pozor?

Jedným z paramentov, ktorý sa z moču vyšetruje je hodnota pH. Tá sa často mení pri zápaloch, ovplyvňujú ju metabolické poruchy a súvisieť môže aj s kameňmi v močových cestách. V moči sa zisťuje tiež výskyt bielkovín, krvi a baktérií, ktoré môžu hlásiť problémy s obličkami, zápal močových ciest alebo nádorové ochorenia.

Dehydratácia i rakovina

Čím väčší príjem tekutín počas dňa máte, tým je jeho farba svetlejšia. Svetlý a číri moč teda naznačuje, že pijete dostatočne. Naopak, ak si všimnete, že je skôr tmavožltý či zakalený, pravdepodobne ste pitný režim zanedbali. V tom prípade si dajte veľký  pozor na dehydratáciu.

Ak sa vám zdá, že váš moč má skôr oranžovú farbu, na vine je užívanie liekov. Tmavý moč sa často vyskytuje pri žltačke, ale môže upozorňovať aj na ochorenie pečene.

V prípade, že sa vám v moči objaví krv, s návštevou lekára neváhajte ani chvíľku. Môže totiž hlásiť závažné ochorenia ako je zápal močových ciest alebo obličkové kamene. Vo vzácnejších prípadoch môže ísť aj o rakovinu močového mechúra či obličiek. Zafarbenie moču do červena môže spôsobiť aj červená repa. Ak ste ju mali na večeru, nie je dôvod na paniku.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor