MENU
zdravy-zivot

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Beautiful,Slender,Legs,Of,Girl,On,Toilet,With,Downed,Panties.

Súvisiace témy

Zdravý život

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Dôležité informácie o zdraví prezradí aj farba, zápach a zloženie moču. Ktoré ochorenia môže hlásiť? A na čo si dávať pozor?

Jedným z paramentov, ktorý sa z moču vyšetruje je hodnota pH. Tá sa často mení pri zápaloch, ovplyvňujú ju metabolické poruchy a súvisieť môže aj s kameňmi v močových cestách. V moči sa zisťuje tiež výskyt bielkovín, krvi a baktérií, ktoré môžu hlásiť problémy s obličkami, zápal močových ciest alebo nádorové ochorenia.

Dehydratácia i rakovina

Čím väčší príjem tekutín počas dňa máte, tým je jeho farba svetlejšia. Svetlý a číri moč teda naznačuje, že pijete dostatočne. Naopak, ak si všimnete, že je skôr tmavožltý či zakalený, pravdepodobne ste pitný režim zanedbali. V tom prípade si dajte veľký  pozor na dehydratáciu.

Ak sa vám zdá, že váš moč má skôr oranžovú farbu, na vine je užívanie liekov. Tmavý moč sa často vyskytuje pri žltačke, ale môže upozorňovať aj na ochorenie pečene.

V prípade, že sa vám v moči objaví krv, s návštevou lekára neváhajte ani chvíľku. Môže totiž hlásiť závažné ochorenia ako je zápal močových ciest alebo obličkové kamene. Vo vzácnejších prípadoch môže ísť aj o rakovinu močového mechúra či obličiek. Zafarbenie moču do červena môže spôsobiť aj červená repa. Ak ste ju mali na večeru, nie je dôvod na paniku.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor