MENU
zdravy-zivot

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Beautiful,Slender,Legs,Of,Girl,On,Toilet,With,Downed,Panties.

Súvisiace témy

Zdravý život

Všímajte si! Tieto zmeny v moči ohlásia dehydratáciu, ale i rakovinu

Dôležité informácie o zdraví prezradí aj farba, zápach a zloženie moču. Ktoré ochorenia môže hlásiť? A na čo si dávať pozor?

Jedným z paramentov, ktorý sa z moču vyšetruje je hodnota pH. Tá sa často mení pri zápaloch, ovplyvňujú ju metabolické poruchy a súvisieť môže aj s kameňmi v močových cestách. V moči sa zisťuje tiež výskyt bielkovín, krvi a baktérií, ktoré môžu hlásiť problémy s obličkami, zápal močových ciest alebo nádorové ochorenia.

Dehydratácia i rakovina

Čím väčší príjem tekutín počas dňa máte, tým je jeho farba svetlejšia. Svetlý a číri moč teda naznačuje, že pijete dostatočne. Naopak, ak si všimnete, že je skôr tmavožltý či zakalený, pravdepodobne ste pitný režim zanedbali. V tom prípade si dajte veľký  pozor na dehydratáciu.

Ak sa vám zdá, že váš moč má skôr oranžovú farbu, na vine je užívanie liekov. Tmavý moč sa často vyskytuje pri žltačke, ale môže upozorňovať aj na ochorenie pečene.

V prípade, že sa vám v moči objaví krv, s návštevou lekára neváhajte ani chvíľku. Môže totiž hlásiť závažné ochorenia ako je zápal močových ciest alebo obličkové kamene. Vo vzácnejších prípadoch môže ísť aj o rakovinu močového mechúra či obličiek. Zafarbenie moču do červena môže spôsobiť aj červená repa. Ak ste ju mali na večeru, nie je dôvod na paniku.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor