Jedným z paramentov, ktorý sa z moču vyšetruje je hodnota pH. Tá sa často mení pri zápaloch, ovplyvňujú ju metabolické poruchy a súvisieť môže aj s kameňmi v močových cestách. V moči sa zisťuje tiež výskyt bielkovín, krvi a baktérií, ktoré môžu hlásiť problémy s obličkami, zápal močových ciest alebo nádorové ochorenia.
Dehydratácia i rakovina
Čím väčší príjem tekutín počas dňa máte, tým je jeho farba svetlejšia. Svetlý a číri moč teda naznačuje, že pijete dostatočne. Naopak, ak si všimnete, že je skôr tmavožltý či zakalený, pravdepodobne ste pitný režim zanedbali. V tom prípade si dajte veľký pozor na dehydratáciu.
Ak sa vám zdá, že váš moč má skôr oranžovú farbu, na vine je užívanie liekov. Tmavý moč sa často vyskytuje pri žltačke, ale môže upozorňovať aj na ochorenie pečene.
V prípade, že sa vám v moči objaví krv, s návštevou lekára neváhajte ani chvíľku. Môže totiž hlásiť závažné ochorenia ako je zápal močových ciest alebo obličkové kamene. Vo vzácnejších prípadoch môže ísť aj o rakovinu močového mechúra či obličiek. Zafarbenie moču do červena môže spôsobiť aj červená repa. Ak ste ju mali na večeru, nie je dôvod na paniku.