MENU
zdravy-zivot

Čo s toľkými paradajkami a paprikami? Urobte si LEČO inak

Priberanie po štyridsiatke je prirodzené. Ako ho udržať na uzde?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo s toľkými paradajkami a paprikami? Urobte si LEČO inak

Šťavnaté lečo chutí najlepšie v lete. Čerstvé voňavé paradajky a chrumkavá paprika dodajú tomuto pokrmu lahodnú chuť. A aby ste nejedli stále to isté, pre zmenu máme pre vás novú verziu leča z trúby.

Je to skvelé letné jedlo. Chuť mu dodá klobáska, a ak ste vegetariáni, tak výbornou alternatívou je tofu. Príprava je veľmi rýchla a teplé jedlo máte na stole hneď. Ak ho navaríte veľa a nestíhate zjesť, môžete ho zavariť a máte do zásoby na zimu. Tentokrát si ho pripravte v trúbe a už iné ani nebudete chcieť. Tip na recept máme z redakcie Dobré jedlo.

Zapekané lečo 

Lečo z trúby.Lečo z trúby.
Lečo z trúby.
Zdroj: Shutterstock

Na 4 porcie potrebujete:

 • 1 cibuľu
 • 1 klobásu alebo tofu
 • 1 žltú papriku
 • 1 červenú papriku
 • 2 biele papriky
 • 3 veľké paradajky
 • 4 vajcia
 • soľ, mleté čierne korenie
 • masť alebo olej
 1. Na väčšej panvici rozpáľte masť alebo olej.
 2. Cibuľu ošúpte a nasekajte nadrobno. Pridajte do masti alebo oleja a opekajte dosklovita.
 3. Klobásu alebo tofu nakrájajte na kolieska alebo kocky a pridajte k cibuli. Krátko opekajte.
 4. Papriku a rajčiny očistite. Papriku nakrájajte na rezance a paradajky na kocky. Pridajte ku klobáse alebo tofu.
 5. Osoľte, okoreňte a duste asi 10 minút.
 6. Podľa potreby podlievajte vodou.
 7. Pripravte zapekacie misky. Do každej naneste časť leča, v strede spravte jamku a rozklepnite do nej vajce.
 8. Dajte do rúry vyhriatej na 200 °C a pečte, kým bielky nezbelejú.
 9. Posypte korením a podávajte.

Dobrú chuť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor