MENU
zdravy-zivot

Čo sa stane s vaším telom, ak začnete jesť pravidelne banány?

Banán je nielen chutný ale aj veľmi zdravý.

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo sa stane s vaším telom, ak začnete jesť pravidelne banány?

Patria k najobľúbenejším druhom ovocia. Banány sú chutné a plné živín. Prečo sa ich oplatí zaradiť do jedálneho lístka?

Pridať si ich môžete do kaše, smoothie alebo ako základ chutných lievancov na raňajky. Začleniť banány do jedálneho lístka je naozaj jednoduché a chutné!  Viete, čo sa stane, ak začnete jesť pravidelne?  Aké zdravotné benefity prinášajú a čo sa stane, ak ich začnete jesť pravidelne?  

Podľa harvardskej univerzity vám konzumácia banánov môže pomôcť s tlakom. Jeden Jeden obsahuje približne 420 mg draslíka, ktorý napomáha znižovať vysoký krvný tlak, ale to nie je všetko. 

Proti nadváhe 

Banány obsahujú množstvo vlákniny. Vďaka tomu sa po ich konzumácii budete cítiť viac plní a nebudete mať potrebu jesť viac. Ďalej tiež obsahujú druh škrobu, ktorý znižuje chuť do jedla, znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť vášho tela na inzulín.

Okrem toho vás môžu ochrániť pred anémiou. Ide o ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku zníženého počtu červených krviniek v tele. Banány obsahujú veľké množstvo železa, ktoré stimuluje ich tvorbu a pomáha znížiť riziko tohto ochorenia.

Anketa
Koľko banánov zjete vy?
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor