MENU
zdravy-zivot

Cítite v nohách pred spaním bolesť alebo mravenčenie?

Dajte si pagaštany do postele, zbavia vás bolestí.
Zdravý život

Cítite v nohách pred spaním bolesť alebo mravenčenie?

Tŕpnu vám nohy, svrbia vás alebo pália? Ak nutkanie poprechádzať sa a uvoľniť napätie pociťujete príliš často, zvážte návštevu neurológa.

Ak vám nohy tŕpnu, svrbia vás alebo pália, pravdepodobne máte syndróm nepokojných nôh. Prejavuje sa obvykle podvečer alebo v noci. Pri tejto poruche centrálneho nervového systému človek neovláda vôľou nutkanie pohybovať končatinami, najmä nohami. 

Pozor na únavu

Jednoznačne je však dokázané, že syndróm súvisí s istým minimálnym nedostatkom dopamínu, látky, ktorá má významný vplyv na pohybové schopnosti človeka. Zistilo sa aj porušenie metabolizmu železa v centrálnom nervovom systéme, čo znamená, že v organizme tiež chýba. Ak nemáte ťažkosti s nohami, možno sa vám bude zdať, že nejde o žiaden veľký problém. Omyl. Syndróm nepokojných nôh vážne negatívne zasahuje do života. Človek si nevychutná spánok ani odpočinok. Stále musí nohami hýbať, chronické ťažkosti so spánkom sa začnú prejavovať v poruchách nálady, chybami v práci,  stráca chuť na sex a prepuknúť môže až ťažká depresia

Aké sú príznaky?

Pri stanovení diagnózy syndrómu nepokojných nôh je najdôležitejšie vypátrať, či ide o primárne alebo sekundárne príčiny. V druhom prípade to bývajú príznaky iného ochorenia, najčastejšie ním býva spomínaný nedostatok železa. Početnú skupinu tvoria pacienti s urémiou, chorými obličkami. Veľmi často je sekundárnou príčinou syndrómu tehotenstvo, čo asi súvisí s tým, že plod odoberá žene kyselinu listovú, horčík a vitamíny skupiny B. Možné je aj to, že zle funguje štítna žľaza.

Syndróm sa pomerne často vyskytuje v rodinách, zvykne ním trpieť matka, otec i súrodenci. Pozitívnu rodinnú anamnézu lekári zistili u viac ako polovice pacientov. Je dôležité, či nepríjemné príznaky človek pociťuje každý deň, čo naozaj nie je výhra, alebo iba raz za čas, trebárs za štvrť či pol roka.

Uškodí vám pohár vína?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor