MENU
zdravy-zivot

Nechty dokážu prezradiť, čo sa deje vo vašom tele. Akú diagnózu vám ukazujú?

Aj keď si nechty lakujete, mali by ste si ich pravidelne kontrolovať.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Nechty dokážu prezradiť, čo sa deje vo vašom tele. Akú diagnózu vám ukazujú?

Tvar, farba, škvrny či povrch nechtov odrážajú viaceré zdravotné problémy, o ktorých možno ani netušíte. Aké nechty máte vy?

Najčastejšie sa zmeny na nechtov zjavujú spolu so starnutím. Je bežné, že nechty hrubnú alebo sú naopak tenšie, prestávajú byť hladké, štiepia sa, môžu byť viac lámavé. Pozdĺžne ryhy od nechtového lôžka smerom ku koncu nechtu, ktoré zvyknú byť vekom výraznejšie, sú zväčša prirodzené a netreba si pre ne robiť starosti. 

Pozdĺžne ryhy

Ak ale pozdĺžne ryhy sprevádzajú aj farebné zmeny nechtov alebo zmeny ich štruktúry, môže ísť o príznak anémie, teda málokrvnosti. Pozdĺžne tmavé škvrnky sú krvné zrazeniny. Ak ste si prst nikde neprivreli a netušíte, prečo sa vám škvrnky urobili, mali by ste sa radšej poradiť s lekárom, asi najskôr dermatológom. 

Ak je povrch nechtovej platničky pozdĺžne ryhovitý, drsný a odlučujú sa z neho malé kúsky, ide pravdepodobne o alopéciu areata, autoimunitné ochorenie, pri ktorom vypadávajú na ohraničených plochách vlasy, prípadne kontaktnú dermatitídu či plochý lišaj. Pozdĺžne ryhy môžu mať súvislosť aj s reumatoidnou artritídou a ďalšími autoimunitnými ochoreniami, napríklad psoriázou či ekzémami

Ryhy nemusia znamenať žiadny problém, pokiaľ sa celé roky nemenia.Ryhy nemusia znamenať žiadny problém, pokiaľ sa celé roky nemenia.
Ryhy nemusia znamenať žiadny problém, pokiaľ sa celé roky nemenia.
Zdroj: Shutterstock.com

Máte priečne ryhy? 

Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor