MENU
zdravy-zivot

Čo potrebuje pleť 30-tke, 40-tke a čo ju poteší, keď máte 50?

Môže prekvapiť aj v dospelosti
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo potrebuje pleť 30-tke, 40-tke a čo ju poteší, keď máte 50?

V každom veku pleť potešia iné krémy či séra. Správne zvolený prípravok môže byť ešte aj milým prekvapením pod stromčekom.

-20

V tomto veku najviac potrápia hormonálne zmeny a s nimi spojená vysoká mazotvorba. Výsledkom je vznik komedónov, „čiernych“ bodiek, zapálených vyrážok, ale i rozšírené póry. Platí to rovnako pre dievčatá i pre chlapcov. „Najdôležitejším krokom v prevencii je dôkladné čistenie pleti. Zvoľte kozmetiku na mastnú a problematickú pleť,“ radí dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Ak je zápal hĺbkový, treba navštíviť dermatológa. Ten určí adekvátnu liečbu, ktorá zníži i riziko trvalého poškodenia pokožky početným jazvami. V prípade citlivej alebo atopickej pokožky je namieste hydratačná kozmetika bez obsahu parfumov a konzervantov.“ Najvhodnejším prekvapením je čistiaca kozmetika. Pokožka hlavy sa správa podobne ako pleť. Určite potešia šampóny na mastné vlasy. Momentálne môžete pre svoju dcéru pripraviť aj symbolickú poukážku na návštevu kaderníka. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor