MENU
zdravy-zivot

Čo potrebuje pleť 30-tke, 40-tke a čo ju poteší, keď máte 50?

Môže prekvapiť aj v dospelosti
Zdravý život

Čo potrebuje pleť 30-tke, 40-tke a čo ju poteší, keď máte 50?

V každom veku pleť potešia iné krémy či séra. Správne zvolený prípravok môže byť ešte aj milým prekvapením pod stromčekom.

-20

V tomto veku najviac potrápia hormonálne zmeny a s nimi spojená vysoká mazotvorba. Výsledkom je vznik komedónov, „čiernych“ bodiek, zapálených vyrážok, ale i rozšírené póry. Platí to rovnako pre dievčatá i pre chlapcov. „Najdôležitejším krokom v prevencii je dôkladné čistenie pleti. Zvoľte kozmetiku na mastnú a problematickú pleť,“ radí dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Ak je zápal hĺbkový, treba navštíviť dermatológa. Ten určí adekvátnu liečbu, ktorá zníži i riziko trvalého poškodenia pokožky početným jazvami. V prípade citlivej alebo atopickej pokožky je namieste hydratačná kozmetika bez obsahu parfumov a konzervantov.“ Najvhodnejším prekvapením je čistiaca kozmetika. Pokožka hlavy sa správa podobne ako pleť. Určite potešia šampóny na mastné vlasy. Momentálne môžete pre svoju dcéru pripraviť aj symbolickú poukážku na návštevu kaderníka. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor