MENU
zdravy-zivot

Čo okrem čistenia platí na mastnú pleť? Vylepšite si ju doma

Máme pre vás rady ako sa správne starať o pokožku.
Zdroj: Shutterestock
Zdravý život

Čo okrem čistenia platí na mastnú pleť? Vylepšite si ju doma

Mastná pleť miluje ľahkú kozmetiku, ktoré neupcháva póry. Niekedy jej však môžete pomôcť aj jednoduchou domácou starostlivosťou. Ako bojovať s nadmerným leskom?

Profesionálne výrobky či procedúry sú šité na miernu pre mastnú pleť, z času na čas jej však pomôžu aj domáce produkty. Nikdy však nezabúdajte, že základ je mať pleť vyčistenú, až potom môžu začať ostatné zlepšovania.

Zeleninová maska

Ideálnou na mastnú pleť sú uhorky. Stačí nakrájať jemné kolieska a priložiť si ich na problematickú zónu. Ideálne je, ak si ich priložíte večer na očistenú pleť. Uhorka obsahuje horčík, draslík a vitamín A, ktoré majú antioxidačný účinok a zároveň sťahujú póry.

Pripravte si čaj

Dôležitý je aj pitný režim. Okrem vody prospejú mastnej pleti bylinkové čaje. Vhodná je napríklad zmes púpavy, žihľavy a listov brezy. Na prípravu potrebujete pol lyžice byliniek, zalejte 250 mililitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať asi päť minút. Čaj pite pravidelne počas štyroch týždňov.

Pomôže peeling?

V domácej starostlivosti vám pomôže aj peeling. Urobte si ho pokojne raz do týždňa. Pomôže vám odstrániť zrohovatené vrstvy pokožky, ktoré by zbytočne upchávali póry. Niektoré vám zmiernia aj tvorbu mazu. Ak však máte na tvári zapálené vyrážky, peelingu sa radšej vzdajte.

S pudrovaním opatrne

Počas dňa zachránia najmä špeciálne papieriky, ktoré odstránia nadbytočný maz. „Pleti ich pravidelné používanie neublíži, je vhodné odsávať maz. Problematickejšie môže byť opakované pudrovanie. Vytvorí akoby prekážku v prieniku mazu z mazových žliaz. Práve vtedy sa môžu začať tvoriť zapálené vyrážky u tých, ktorí majú nábeh na ich zvýšenú tvorbu,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD.

Ste vo výhode

Mastná pleť má však aj obrovskú výhodu. Je hrubšia, lepšie odoláva vonkajším vplyvom a vďaka premasteniu sa na nej začnú vytvárať vrásky neskôr. „Ak si správne nastavíte domácu starostlivosť, nie je ani v prípade mastnej pleti nutná pravidelná návšteva odborníka,“ dodáva doktorka Alexandra Rozborilová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor