MENU
zdravy-zivot

Čo a kedy večerať, aby ste zbytočne nenaberali kilá?

Aj večeru si môžete pripraviť tak, aby ste nepribrali.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo a kedy večerať, aby ste zbytočne nenaberali kilá?

Niekto ju pre istotu vynechá, iní si presne strážia hodinu, kedy si dať do úst posledné denné sústo. Zdravá večera má svoje jednoduché pravidlá.

Oplatí sa končiť s jedením o osemnástej alebo radšej večerné jedlo úplne vynechať? Čo si servírovať na večeru, aby ste zbytočne nepriberali, ale nešli spať hladní? Večerné menu má svoje vlastné pravidlá. Stačí si naservírovať správne potraviny a dokonca môžete i schudnúť.

Do postele s prázdnym žalúdkom?

Nápad vynechať večeru, aby vám išlo chudnutie rýchlejšie je častý, ale nesprávny. Určite nikto nechce ísť spať so škvŕkajúcim žalúdkom. Nepríjemný pocit nie je hlavný problém, narušiť sa môže nielen spánok, ale spomalí sa vám aj rast svalov, upozorňuje nemecký portál fitforfun.de. Vysoký kalorický deficit navyše neprospieva ani chudnutiu. Naopak, upraví sa bazálny metabolizmus a telo spotrebuje menej energie, aby si ju ušetril na udržanie životných funkcií. Vynechanie večere nemá nič spoločné so zdravou životosprávou. Ak si na večeru naservírujete správne potraviny, môže sa dokonca zrýchliť metabolizmu tukov a ešte sa aj dobre vyspíte.

Správny čas

Vhodné nie je ani príliš neskoré jedenie. Ak budete jesť neskorších večerných hodinách, prepadne vás na druhý deň ráno väčší hlad. Správne načasovanie ocení aj pečeň. Namiesto toho, aby pomáhala spracovať to, čo ste zjedli, by sa mala venovať prirodzeným detoxikačným procesom. Pri bežnom životnom štýle, by ste te mali večerať najneskôr medzi ôsmou a deviatou večer. Potom treba dopriať telu približne dvanásť hodín odpočinku a až potom sa naraňajkovať, uvádza fitforfun.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor