MENU
zdravy-zivot

Moč je dobrý indikátor zdravotných problémov, čo si všímať?

Farba moču signalizuje občas problém.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Moč je dobrý indikátor zdravotných problémov, čo si všímať?

Moč by mal byť len žltý, no môže byť aj modrý, zelený, červený... Čo to spôsobuje a pri akom pachu treba spozornieť?

Pri správnom pitnom režime je moč zvyčajne takmer bezfarebný. Koncentrovaný moč má intenzívnu žltú farbu. Akákoľvek iná farba ako žltá je abnormálna a signalizuje problém.

Lekári môžu zvyčajne identifikovať príčiny čudného sfarbenia pri pohľade na moč pod mikroskopom alebo pomocou chemických testov.

Ak zistíte, že váš moč zmenil farbu, najprv sa zamyslite nad tým, čo ste v predošlých hodinách jedli a či ste nezačali užívať nejaké nové lieky. Niektoré totiž spôsobujú až bizarné farby moču: hnedú, čiernu, modrú, zelenú, oranžovú alebo červenú. Vtedy nie je potrebná žiadna špeciálna liečba.

Hnedý moč

Hnedá farba moču môže byť spôsobená prítomnosťou metabolitov hemoglobínu, bielkoviny v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík. Metabolity hemoglobínu môžu byť prítomné v moči, ak dôjde ku krvácaniu z obličiek, močovodu alebo močového mechúra, alebo sa môžu vylučovať močom v dôsledku iných stavov, ktoré poškodzujú alebo ničia červené krvinky. Hnedý moč môže byť tiež spôsobený svalovým proteínom myoglobínom, ktorý sa vylučuje močom po ťažkom zranení svalov.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor