MENU
zdravy-zivot

Čo dnes na večeru? 3x RECEPT na niečo rýchle a jednoduché

Baked,Broccoli,Gratin,Cheese,Pasta,With,Egg,,Tomato,Paste,And
Zdravý život

Čo dnes na večeru? 3x RECEPT na niečo rýchle a jednoduché

Za tieto dobroty od šikovných kuchárok a redakcie Dobré jedlo dáme ruku do ohňa :)

Šťavnaté francúzske zemiaky

Pod zemiakovou perinkouPod zemiakovou perinkou
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete:

 • 900 g zemiakov
 • 1 cibuľa (alebo 4 šalotky)
 • 1 klobása
 • 4 vajcia natvrdo
 • 1 menšia cuketa
 • 1 paprika
 • 10 zaváraných uhoriek
 • 250 ml kyslej smotany
 • 250 ml smotany na varenie
 • 250 g tvrdého syra
 • soľ, čierne korenie, mletá paprika
 • olivový olej
 • mladá cibuľka na podávanie

POSTUP:

 1. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na tenké plátky, očistenú cibuľu nakrájajte na plátky, klobásu na kolieska, cuketu a zavárané uhorky na drobnejšie kúsky a papriku na menšie plátky. Plátky zemiakov osoľte, okoreňte čiernym korením aj paprikou a dobre premiešajte.
 2. Vajcia očistite a nakrájajte na tenšie kolieska. V pohári zmiešajte kyslú smotanu so smotanou na varenie. Syr nastrúhajte nahrubo.
 3. Môžete skladať zemiaky: Keramickú alebo sklenenú formu vymastite a rozložte do nej ochutené zemiaky. Na ne uložte nakrájanú zeleninu, pár koliesok klobásy, cibule a vajec. Posypte syrom a celý postup zopakujte. Na vrchnú vrstvu zemiakov nalejte smotanovú zmes, posypte ju zvyšným syrom a dajte piecť pri 180 °C na 60 minút. Francuzáky servírujte ozdobené nakrájanou mladou cibuľkou.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor