MENU
zdravy-zivot

Čo dnes na večeru? 3x RECEPT na niečo rýchle a jednoduché

Baked,Broccoli,Gratin,Cheese,Pasta,With,Egg,,Tomato,Paste,And
Zdravý život

Čo dnes na večeru? 3x RECEPT na niečo rýchle a jednoduché

Za tieto dobroty od šikovných kuchárok a redakcie Dobré jedlo dáme ruku do ohňa :)

Šťavnaté francúzske zemiaky

Pod zemiakovou perinkouPod zemiakovou perinkou
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete:

 • 900 g zemiakov
 • 1 cibuľa (alebo 4 šalotky)
 • 1 klobása
 • 4 vajcia natvrdo
 • 1 menšia cuketa
 • 1 paprika
 • 10 zaváraných uhoriek
 • 250 ml kyslej smotany
 • 250 ml smotany na varenie
 • 250 g tvrdého syra
 • soľ, čierne korenie, mletá paprika
 • olivový olej
 • mladá cibuľka na podávanie

POSTUP:

 1. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na tenké plátky, očistenú cibuľu nakrájajte na plátky, klobásu na kolieska, cuketu a zavárané uhorky na drobnejšie kúsky a papriku na menšie plátky. Plátky zemiakov osoľte, okoreňte čiernym korením aj paprikou a dobre premiešajte.
 2. Vajcia očistite a nakrájajte na tenšie kolieska. V pohári zmiešajte kyslú smotanu so smotanou na varenie. Syr nastrúhajte nahrubo.
 3. Môžete skladať zemiaky: Keramickú alebo sklenenú formu vymastite a rozložte do nej ochutené zemiaky. Na ne uložte nakrájanú zeleninu, pár koliesok klobásy, cibule a vajec. Posypte syrom a celý postup zopakujte. Na vrchnú vrstvu zemiakov nalejte smotanovú zmes, posypte ju zvyšným syrom a dajte piecť pri 180 °C na 60 minút. Francuzáky servírujte ozdobené nakrájanou mladou cibuľkou.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor