MENU
zdravy-zivot

Clafoutis, typický francúzsky recept z čerešní. Totálne jednoduchý!

Ovocný koláč, ktorý neohrozí vašu líniu.
Zdravý život

Clafoutis, typický francúzsky recept z čerešní. Totálne jednoduchý!

Perfektný koláčik na letné dni z čerešní, ktorý u nás nie je taký bežný, čo je veľká škoda. Naučte sa túto dobrotu od Francúzov, neoľutujete.

Tento letný čerešňový dezert je typický pre francúzsku kuchyňu. Zároveň patrí k najjednoduchším. Pripravuje sa v nízkej jenskej či zapekacej mise, prípadne v tortovej forme, a chutí výborne. Jeho základom je riedke cesto a kopec čerešní. Podávať ho môžete ešte teplý, alebo vychladený, výborný je v oboch variantoch.

Potrebujete:

 • 600 g čerešní – môžete, ale nemusíte ich odkôstkovať
 • 30 g (2 PL) roztopeného masla
 • 4 vajcia
 • 240 ml (1 šálka) mlieka
 • 100 g (3/4 šálky) hladkej múky
 • 1/4 lyžičky soli
 • 100 g (1/2 šálky) cukru
 • 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
 • 1/2 lyžičky mandľového extraktu (nemusí byť)
 • práškový cukor na posypanie
 • maslo na vymazanie misy
 • soľ

Postup:

Pozrite si názorný postup. Pod videom ho nájdete aj napísaný.

 1. Rozohrejte rúru na 180 °C. Vymažte maslom okrúhlu misu na pečenie (najlepšie s priemerom 26 cm). Vysypte ju asi 2 lyžicami práškového cukru.
 2. Čerešne naukladajte na dno v jednej vrstve.
 3. Zmiešajte vajcia so zvyškom cukru a troškou soli.
 4. Primiešajte múku, pridajte mlieko, vanilkový extrakt, mandľový extrakt a dobre premiešajte, kým nie je všetko dohladka zmiešané.
 5. Pridajte rozpustené maslo. Výsledné cesto je podobné ako palacinkové.
 6. Nalejte zmes na čerešne.
 7. Pečte asi 40 - 45 minút, kým cesto vstane a zhnedne. Cesto má ostať vnútri vlhké, trochu ako puding.

Pred podávaním posypte práškovým cukrom. Môžete dozdobiť šľahačkou. Dobrú chuť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor