MENU
zdravy-zivot

Clafoutis, typický francúzsky recept z čerešní. Totálne jednoduchý!

Ovocný koláč, ktorý neohrozí vašu líniu.
Zdravý život

Clafoutis, typický francúzsky recept z čerešní. Totálne jednoduchý!

Perfektný koláčik na letné dni z čerešní, ktorý u nás nie je taký bežný, čo je veľká škoda. Naučte sa túto dobrotu od Francúzov, neoľutujete.

Tento letný čerešňový dezert je typický pre francúzsku kuchyňu. Zároveň patrí k najjednoduchším. Pripravuje sa v nízkej jenskej či zapekacej mise, prípadne v tortovej forme, a chutí výborne. Jeho základom je riedke cesto a kopec čerešní. Podávať ho môžete ešte teplý, alebo vychladený, výborný je v oboch variantoch.

Potrebujete:

 • 600 g čerešní – môžete, ale nemusíte ich odkôstkovať
 • 30 g (2 PL) roztopeného masla
 • 4 vajcia
 • 240 ml (1 šálka) mlieka
 • 100 g (3/4 šálky) hladkej múky
 • 1/4 lyžičky soli
 • 100 g (1/2 šálky) cukru
 • 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
 • 1/2 lyžičky mandľového extraktu (nemusí byť)
 • práškový cukor na posypanie
 • maslo na vymazanie misy
 • soľ

Postup:

Pozrite si názorný postup. Pod videom ho nájdete aj napísaný.

 1. Rozohrejte rúru na 180 °C. Vymažte maslom okrúhlu misu na pečenie (najlepšie s priemerom 26 cm). Vysypte ju asi 2 lyžicami práškového cukru.
 2. Čerešne naukladajte na dno v jednej vrstve.
 3. Zmiešajte vajcia so zvyškom cukru a troškou soli.
 4. Primiešajte múku, pridajte mlieko, vanilkový extrakt, mandľový extrakt a dobre premiešajte, kým nie je všetko dohladka zmiešané.
 5. Pridajte rozpustené maslo. Výsledné cesto je podobné ako palacinkové.
 6. Nalejte zmes na čerešne.
 7. Pečte asi 40 - 45 minút, kým cesto vstane a zhnedne. Cesto má ostať vnútri vlhké, trochu ako puding.

Pred podávaním posypte práškovým cukrom. Môžete dozdobiť šľahačkou. Dobrú chuť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia