MENU
zdravy-zivot

Vyťahujete šľapky? Ohrozujú obličky! Odborník o tom, akej obuvi sa vyhýbať

Či ide o zdravý výrobok, môžete odhaliť voľným okom.
Zdravý život

Vyťahujete šľapky? Ohrozujú obličky! Odborník o tom, akej obuvi sa vyhýbať

Udrela vám do nosa čudná vôňa čerstvo vybaleného trička alebo topánky zafarbili nohy? Neznáme opuchy a vyrážky na tele s tým môžu súvisieť.

Opäť sa vraciame do kamenných obchodov, na ktoré sme už pomaly zabudli. V nie jednom dominuje prenikavá vôňa textilu. Netýka sa to len tých čínskych. „Oblečenie, ktoré si kupujete v slovenských obchodoch, môže obsahovať veľa škodlivých chemických látok. Pri kúpe textilných a odevných výrobkov nemáte – okrem zápachu – šancu identifikovať škodlivú chemickú látku,“ upozorňuje Ing. Jozef Šesták, CSc. riaditeľ Výskumného ústavu textilnej chémie v Žiline. Ak sa do krvného obehu dostane silný toxín, imunitný systém spustí poplach, zápalovú reakciu, aby organizmus ochránil. A čím je imunitný systém oslabenejší, či už únavou, stresom, alebo chorobami, tým búrlivejšie zareaguje – kožným výsevom, začervenaním kože, či opuchom.

Pozor na bielizeň

Takýchto škodlivín je pritom v topánkach a odevoch, ktoré bežne nosíme, celá plejáda. Tie najbežnejšie zisťujú alergiológovia kontaktnými testami. Je ich 24 a sú bežnou súčasťou aj vašej voňavky, krému, oblečenia, tenisiek alebo žabiek. Najrizikovejšie sú výrobky, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou. Týka sa to najmä textilu pre deti do troch rokov, lebo ich pokožka je náchylnejšia na alergie a chemické látky cez ňu ľahšie preniknú do organizmu.

Deťom rozhodne neobliekajte pyžamká a tričká s plastizolovou potlačou na hrudníku,“ radí Jozef Šesták. Nebezpečné môžu byť aj výrobky pre deti a dospelých, vystavené dlhodobo alebo pri vyššej záťaži kontaktu s pokožkou - podprsenky, nohavičky, slipy, posteľnú bielizeň, odevy na šport a voľný čas, ponožky a pančuchy, ale aj o tričká, nátelníky, nohavice, košele či blúzky.

Agresívne farbivá

Vystríhajte sa tmavších farieb, čím výraznejšia, tým viac škodlivých látok v tkanine môže byť. „Dajte si pozor najmä na tie, ktoré sú zafarbené na sýte odtiene – čiernu, červenú, tyrkysovú či tmavomodrú –, alebo na tie, ktoré pri prvom praní púšťajú farbu a obsahujú syntetické vlákna – polyester, polyamid, polyakrylonitril. Nekvalitné textilné farbivá totiž môžu obsahovať nadlimitný obsah ťažkých kovov, napríklad kadmium, nikel, ortuť, meď, chróm, antimón. S farbivami súvisia aj azofarbivá, ktoré sa za istých podmienok pri používaní menia na karcinogénne látky arylamíny,“ vysvetľuje odborník. Šesťmocný chróm je karcinogénna látka, preto je používanie farbív, ktoré ho obsahujú, v Európskej únii zakázané.

Ftaláty a formaldehyd

Na textílie sa pri finálnych úpravách, ako je farebná potlač, zmäkčovanie alebo nekrčivá úprava, používajú ftaláty, formaldehyd a ďalšie chemické látky organického pôvodu. Práve ftaláty, ktoré sa v tele správajú ako hormóny, ovplyvňujú reprodukčný systém, poškodzujú pečeň a môžu súvisieť so vznikom astmy. Formaldehyd, okrem toho že je známy alergén, má aj karcinogénne účinky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor