MENU
zdravy-zivot

Čierny hadomor ukrýva liečivú silu. Zbaví bolestí a vylepší trávenie

×
Zdravý život

Čierny hadomor ukrýva liečivú silu. Zbaví bolestí a vylepší trávenie

Poznáte čierny koreň alebo tmavú mrkvu? Pochvaľujú si ho cukrovkári, ľudia s tráviacimi problémami aj diétujúci. Poznajte všetky jeho zdravotné výhody.

Hovorí sa, že názov si získal podľa jeho využitia našimi predkami v 16.storočí, ktorý ho vraj vkladali do úst hada a čím ho usmrtili. Pôvod má v juhozápadnej Európe. Čierny koreň alebo hadomor španielsky vyzerá ako tmavá mrkva, z ktorej po poškodení vyteká biela tekutina. Nič sympatické, no vo vnútri sladké, nízkokalorické a plné živín. Tak prečo mu nedať šancu?

Lepšie trávenie a krajšia pokožka. To nie je všetko!

Chcete podporiť peristaltiku čriev? Čierny koreň je na to ako stvorený.Chcete podporiť peristaltiku čriev? Čierny koreň je na to ako stvorený.
Chcete podporiť peristaltiku čriev? Čierny koreň je na to ako stvorený.
Zdroj: Shutterstock

Koreň pôsobí ako prevencia, ale i liek pri ochoreniach pankreasu, problémoch s enzymatickými funkciami a pri poruchách látkovej výmeny. Priaznivo pôsobí aj pri oslabenej činnosti pečene, žlčníka, pri alergiách, opuchoch a kožných problémoch ako je lupienka či ekzémy. Z minerálov obsahuje draslík, fosfor, magnézium, vápnik, meď, sodík, železo a vitamíny skupiny B, vitamín C a E.

Jeho listy sú oceňované v homeopatickej liečbe a sú určené na vonkajšie použitie vo forme kašovitého obkladu na kožu, modriny alebo bolestivé kĺby. Obzvlášť liečivé účinky však môžete vyťažiť z koreňa napríklad formou 10% - ného odvaru. Je močopudný a podporuje vykašliavanie hlienu. Bohatý je na flavonoidy, cholín, sacharidy, bielkoviny a z aminokyselín napríklad na asparagín, ktorý plní dôležitú funkciu pri metabolickej kontrole bunkových funkcií nervového tkaniva.

Obsahuje aj polysacharid inolín, ktorý sa v čreve správa ako rozpustná vláknina s probiotickým účinkom. Čierny koreň je vďaka nemu potravinou ako stvorenou pre diabetikov, ktorý ho využívajú aj pre dosladenie čaju.

Ako ho uvariť a kde zohnať, čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor