MENU
zdravy-zivot

10 orgánov, ktoré nám netreba. Jeden možno nemáte, otestujte ruku

Pri drobnom pohybe ruky zistíte, či vám v nej nechýba jeden orgán.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

10 orgánov, ktoré nám netreba. Jeden možno nemáte, otestujte ruku

Patríte k 15% výnimočných, ktorým chýba jeden bežný orgán? Môžete si to overiť.

Charles Darwin, zakladateľ evolučnej teórie, v roku 1871 publikoval knihu The Descent of Man (Pôvod človeka), kde pomenoval až 86 takzvaných vestigiálnych orgánov, teda takých, ktoré sa v priebehu vývoja človeka stanú zbytočnými, vrátane ochlpenia či semilunárneho záhybu v kútiku oka. Na druhej streane telo je stále veľká neznáma a z času na čas sa objaví informácia o novom orgáne, o ktorom sme doteraz nemali tušenie. Rovnako rastie zoznam orgánov, ktoré pre praktické prežitie nepotrebujeme. Alebo sme iba zatiaľ neobjavili ich presnú funkciu?

Portál LiveScience priniesol ich výpočet.

1. Mužské bradavky

Vlastne to nie je až také prekvapivé. Načo by si príroda dala námahu vytvoriť úplne iné mužské telo, ak ho stačí prispôsobiť? V maternici sa embryo vyvíja spočiatku rovnako bez ohľadu na pohlavie, to sa začne tvoriť približne siedmom týždni. Gén viazaný na chromozóm Y sa potom postará o produkciu mužských hormónov, ale bradavky pochopiteľne ostávajú. V raritných prípadoch, napríklad pri extrémnom hlade, sú však mužské bradavky dokonca schopné laktácie. A tak ako u žien aj u mužov môžu byť erotogénnou zónou.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor