MENU
zdravy-zivot

Aj vitamínom D sa môžete predávkovať: POZOR, môže poškodiť tento orgán!

Diet.,Nutrition.,Girl's,Hands,With,Pills,With,Cod,Liver,Omega-3

Súvisiace témy

Zdravý život

Aj vitamínom D sa môžete predávkovať: POZOR, môže poškodiť tento orgán!

Ak ho denne užívate, ochrániť vás môže pred vznikom autoimunitných ochorení. Pozor však na jeho predávkovanie, niektorí ľudia ho nepotrebujú.

Nová štúdia vedcov z Harvardovej univerzity uverejnená vo vedeckom časopise British Medical Journal uvádzka, že denné užívanie vitamínu D a omega-3 mastných kyselín z rybieho oleja znižuje výskyt autoimunitných ochorení u ľudí starších ako 50 rokov. 

Riziko vzniku ochorení, akými sú napríklad reumatoidná artritída, psoriáza či ochorenia štítnej žľazy, bolo nižšie u ľudí, ktorí užívali vitamín D už počas 2 rokov, uviedla vedúca výskumu Karen Costenbaderová, profesorka na Harvardovej lekárskej fakulte a riaditeľka programu skúmajúceho lupus v nemocnici v Bostone.

Na dvojito zaslepenej štúdii sa zúčastnilo takmer 26 000 zdravých ľudí starších ako 50 rokov. U tých, ktorí užívali 2000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D3 denne dlhšie ako 5 rokov, bol výskyt autoimunitných ochorení až o 22 % nižší než u tých, ktorí užívali placebo.

Najlepšie zdroje vitamínu D zo stravy

Pozor na predávkovanie

Množstvo vitamínu D3, ktoré užívali účastníci štúdie, dva- až trikrát prevyšovalo odporúčanú dennú dávku. Autorka štúdie preto upozorňuje pred neodborne naordinovaným užívaním takéhoto množstva doplnku. Takéto dávky môžu totiž poškodiť obličky a vyvolať bolesť kostí.

Experti sa dokonca zhodujú, že mladí zdraví ľudia nepotrebujú užívať vitamín D vôbec a už vôbec nie väčšie množstvo, než je odporúčaná denná dávka, uvádza webová stránka britskej verejnoprávnej stanice BBC.

Vedci tiež skúmali možnú súvislosť medzi užívaním 1000 miligramov omega-3 mastnej kyseliny a výskytom autoimunitných ochorení. Tá však nebola podľa autorov štúdie štatisticky významná.

Costenbaderová skúšala pôvodne účinok týchto doplnkov stravy na prevenciu vzniku rakoviny, srdcových ochorení či mŕtvice. Výsledky však neukázali žiadne výhody v ich užívaní.

Staršie ženy

Autoimunitné ochorenie nastáva, keď imunitný systém vníma telu vlastné bunky ako cudzie a začne ich omylom ničiť. Človek môže dostať toto ochorenie kedykoľvek, častejšie ho však majú starší ľudia, prevažne ženy, vysvetľuje doktorka Costenbaderová.

Dodáva, že po piatich rokoch výskumu sa nepodarilo rozlíšiť, na ktoré z viac ako 80 autoimunitných ochorení by mohli doplnky najviac zaberať. Jej výskum však pokračuje. Costenbaderová predpokladá, že v budúcnosti zverejní viac údajov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor