MENU
zdravy-zivot

Na chutného lososa vám stačí jedna panvica, vyskúšajte recept

Výhodou lososa nie je len výborná chuť, ale i rýchla príprava.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Na chutného lososa vám stačí jedna panvica, vyskúšajte recept

Niekedy na vyčarenie dobrého obeda stačí málo. Lososa si určite môžete len opiecť na panvici s bylinkami, ale pridať do receptu si môžete ešte niečo. Nebudete ľutovať.

Patríte k milovníkom rýchlych receptov? Pripravte si lososa. Môžete ho jesť pokojne bez prílohy. Ak máte viac času, môžete si k nemu ešte pripraviť ľubovoľné cestoviny. 

Potrebujeme:

 • 500 g lososa
 • 200 g čerstvých špenátových lístkov
 • hrsť cherry paradajok
 • cibuľu
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 200 ml smotany na varenie
 • soľ
 • korenie
 • citrónovú šťavu 
 • olivový olej

Postup: 

 1. Lososa opláchnite pod vodou a následne osušte. Na panvicu dajte olivový olej a rybu opekajte asi tri minúty. 
 2. Rybu na chvíľku odložte a prekryte, aby ste ju udržali v teple.
 3. Na oleji, na ktorom sa piekla ryba orestujte nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak a paradajky, ktoré prekrojte na polovicu.
 4. Všetko zalejte smotanou a omáčku ochuťte soľou, korením a citrónovej šťavy.
 5. Na záver dajte do smotany lososa a špenát. Panvicu zavrite pokrievkou a varte ešte asi päť až osem minút. Potom servírujte.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor