MENU
zdravy-zivot

Chutná a navyše liečivá. Medovka vás poteší nielen upokojujúcim účinkom

bylinky, medovka lekárska, medovkový čaj, bylinkový čaj
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chutná a navyše liečivá. Medovka vás poteší nielen upokojujúcim účinkom

Pridávate si medovku len do letných limonád? Určite si z nej pravidelne pripravte aj šálku čaju. Pomôže vám vylepšiť napríklad i spánok.

Získa si vás nielen svojou príjemnou citrónovou vôňou, ale i sviežou chuťou. Kedy ste si naposledy uvarili čaj z medovky? Mnohí túto bylinku považujú za liek pre telo i dušu. Najčastejšie sa využíva kvôli jej relaxačnému a upokojujúcemu účinku, pôsobí však aj antibakteriálne a antivírusovo. Pri ktorých ťažkostiach sa oplatí siahnuť po šálke čaju?

Zmierni kŕče i nervozitu

Keďže medovka účinkuje upokojujúco priamo na nervový systém, je vhodná pri pocite nervozity, miernej nespavosti i pri problémoch so zaspávaním. Nedávny britský výskum zistil, že medovka napríklad podoporuje činnosť mozgu a môže potenciálne poskytnúť podporu ľuďom, ktorí trpia demenciou, uvádza nemecký portál gesundheit.de. Zaujímavosťou je, že vplyv medovky na výkon mozgu popísali už v 16. storočí Dr. A. Scholey a Dr. D. Kennedy z Northumbrijskej univerzity. Určite však po medovke siahnite, ak si potrebuje dať do formy žalúdok po tráviacich ťažkostiach. Pomáha zvládnuť i plynatosť, kŕče a vráti vám chuť do jedla. Pri žalúdočných problémoch sa často kombinuje s harmančekom alebo mätou. 

Pravidelná šálka

Na prípravu čaju zalejte jednu čajovú lyžičku lístkov a nechajte ich lúhovať približne päť až desať minút. Pripraviť si ho môžete viackrát behom dňa. Ak si natrháte listy medovky do zásoby, udržujte ich v suchu, chlade a chráňte ich pred svetlom. V súčasnosti nie sú známe žiadne reakcie medovky s inými látkami či jej kontraindikácie. Len pri extrémne vysokých koncentráciách môže teoreticky klesnúť vaša reakčná schopnosť. Jedinou prekážkou môže byť prípadná alergia.

Medovka pomôže zmierniť:

  • poruchy spánku
  • tráviace ťažkosti
  • bolesť hlavy
  • menštruačné kŕče
  • prechladnutie
  • problémy so srdcom

Pomôže pleti

Čaj z medovky nemusíte užívať len vnútorne. Môžete ho použiť aj na odstránenie nečistôt z pleti, ak nemáte po ruke klasickú pleťovú vodu. Vo forme naparovania zase môže zlepšiť kvalitu mastnej pleti. Oplatí sa nim potrieť aj opar. Liečbu podporí kyselina rozmarínová, ktorá sa v bylinke nachádza. Ak si chcete nasušiť bylinku, zbierajte listy a pred kvitnutím bylinky. Nemalo by aspoň tri dni predtým pršať, aby neboli listy vlhké. Tri až štyri stonky zviažte a zaveste ich na teplé a dobre vetrané miesto, nikdy nie na priame slnečné žiarenie.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor