Získa si vás nielen svojou príjemnou citrónovou vôňou, ale i sviežou chuťou. Kedy ste si naposledy uvarili čaj z medovky? Mnohí túto bylinku považujú za liek pre telo i dušu. Najčastejšie sa využíva kvôli jej relaxačnému a upokojujúcemu účinku, pôsobí však aj antibakteriálne a antivírusovo. Pri ktorých ťažkostiach sa oplatí siahnuť po šálke čaju?
Zmierni kŕče i nervozitu
Keďže medovka účinkuje upokojujúco priamo na nervový systém, je vhodná pri pocite nervozity, miernej nespavosti i pri problémoch so zaspávaním. Nedávny britský výskum zistil, že medovka napríklad podoporuje činnosť mozgu a môže potenciálne poskytnúť podporu ľuďom, ktorí trpia demenciou, uvádza nemecký portál gesundheit.de. Zaujímavosťou je, že vplyv medovky na výkon mozgu popísali už v 16. storočí Dr. A. Scholey a Dr. D. Kennedy z Northumbrijskej univerzity. Určite však po medovke siahnite, ak si potrebuje dať do formy žalúdok po tráviacich ťažkostiach. Pomáha zvládnuť i plynatosť, kŕče a vráti vám chuť do jedla. Pri žalúdočných problémoch sa často kombinuje s harmančekom alebo mätou.
Pravidelná šálka
Na prípravu čaju zalejte jednu čajovú lyžičku lístkov a nechajte ich lúhovať približne päť až desať minút. Pripraviť si ho môžete viackrát behom dňa. Ak si natrháte listy medovky do zásoby, udržujte ich v suchu, chlade a chráňte ich pred svetlom. V súčasnosti nie sú známe žiadne reakcie medovky s inými látkami či jej kontraindikácie. Len pri extrémne vysokých koncentráciách môže teoreticky klesnúť vaša reakčná schopnosť. Jedinou prekážkou môže byť prípadná alergia.
Medovka pomôže zmierniť:
- poruchy spánku
- tráviace ťažkosti
- bolesť hlavy
- menštruačné kŕče
- prechladnutie
- problémy so srdcom
Pomôže pleti
Čaj z medovky nemusíte užívať len vnútorne. Môžete ho použiť aj na odstránenie nečistôt z pleti, ak nemáte po ruke klasickú pleťovú vodu. Vo forme naparovania zase môže zlepšiť kvalitu mastnej pleti. Oplatí sa nim potrieť aj opar. Liečbu podporí kyselina rozmarínová, ktorá sa v bylinke nachádza. Ak si chcete nasušiť bylinku, zbierajte listy a pred kvitnutím bylinky. Nemalo by aspoň tri dni predtým pršať, aby neboli listy vlhké. Tri až štyri stonky zviažte a zaveste ich na teplé a dobre vetrané miesto, nikdy nie na priame slnečné žiarenie.