MENU
zdravy-zivot

Chutná a navyše liečivá. Medovka vás poteší nielen upokojujúcim účinkom

bylinky, medovka lekárska, medovkový čaj, bylinkový čaj

Súvisiace témy

Zdravý život

Chutná a navyše liečivá. Medovka vás poteší nielen upokojujúcim účinkom

Pridávate si medovku len do letných limonád? Určite si z nej pravidelne pripravte aj šálku čaju. Pomôže vám vylepšiť napríklad i spánok.

Získa si vás nielen svojou príjemnou citrónovou vôňou, ale i sviežou chuťou. Kedy ste si naposledy uvarili čaj z medovky? Mnohí túto bylinku považujú za liek pre telo i dušu. Najčastejšie sa využíva kvôli jej relaxačnému a upokojujúcemu účinku, pôsobí však aj antibakteriálne a antivírusovo. Pri ktorých ťažkostiach sa oplatí siahnuť po šálke čaju?

Zmierni kŕče i nervozitu

Keďže medovka účinkuje upokojujúco priamo na nervový systém, je vhodná pri pocite nervozity, miernej nespavosti i pri problémoch so zaspávaním. Nedávny britský výskum zistil, že medovka napríklad podoporuje činnosť mozgu a môže potenciálne poskytnúť podporu ľuďom, ktorí trpia demenciou, uvádza nemecký portál gesundheit.de. Zaujímavosťou je, že vplyv medovky na výkon mozgu popísali už v 16. storočí Dr. A. Scholey a Dr. D. Kennedy z Northumbrijskej univerzity. Určite však po medovke siahnite, ak si potrebuje dať do formy žalúdok po tráviacich ťažkostiach. Pomáha zvládnuť i plynatosť, kŕče a vráti vám chuť do jedla. Pri žalúdočných problémoch sa často kombinuje s harmančekom alebo mätou. 

Pravidelná šálka

Na prípravu čaju zalejte jednu čajovú lyžičku lístkov a nechajte ich lúhovať približne päť až desať minút. Pripraviť si ho môžete viackrát behom dňa. Ak si natrháte listy medovky do zásoby, udržujte ich v suchu, chlade a chráňte ich pred svetlom. V súčasnosti nie sú známe žiadne reakcie medovky s inými látkami či jej kontraindikácie. Len pri extrémne vysokých koncentráciách môže teoreticky klesnúť vaša reakčná schopnosť. Jedinou prekážkou môže byť prípadná alergia.

Medovka pomôže zmierniť:

  • poruchy spánku
  • tráviace ťažkosti
  • bolesť hlavy
  • menštruačné kŕče
  • prechladnutie
  • problémy so srdcom

Pomôže pleti

Čaj z medovky nemusíte užívať len vnútorne. Môžete ho použiť aj na odstránenie nečistôt z pleti, ak nemáte po ruke klasickú pleťovú vodu. Vo forme naparovania zase môže zlepšiť kvalitu mastnej pleti. Oplatí sa nim potrieť aj opar. Liečbu podporí kyselina rozmarínová, ktorá sa v bylinke nachádza. Ak si chcete nasušiť bylinku, zbierajte listy a pred kvitnutím bylinky. Nemalo by aspoň tri dni predtým pršať, aby neboli listy vlhké. Tri až štyri stonky zviažte a zaveste ich na teplé a dobre vetrané miesto, nikdy nie na priame slnečné žiarenie.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor