MENU
zdravy-zivot

Chutná kuracia roláda, budú sa vám na ňu slinky zbiehať

Pripravte si chutnú kuraciu roládu
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chutná kuracia roláda, budú sa vám na ňu slinky zbiehať

Jednoduchá príprava a výborná chuť, servírovať si ju môžete ako hlavné jedlo, ale chutiť vám bude aj na studeno.

Výhodou receptu je, že si ho môžete obmieňať podľa chuti. Ak vám nie je po chuti špenát, pokojne si plnku pripravte z menej výraznejšieho hlávkového šalátu. V tomto prípade však musíte plnku viac dochutiť, pomôcť vám môže i výber syra alebo rozličných byliniek. Fantázii sa medze nekladú.

Potrebujeme:

  • 1,5 kg kuracích alebo morčacích pŕs
  • 300 g čerstvých špenátových listov
  • 100 g syra (vyberte si typ, ktorý má výraznejšiu chuť a máte ho radi, napríklad fetu alebo plesňový syr)
  • cibuľu
  • strúčik cesnaku
  • lyžičku oregana
  • soľ
  • olej
  • slaninu – môžete a nemusíte ju použiť

Postup:

  1. Špenátové listy dajte do hrnca s trochu vody a jemne ich sparte. Potom ich preceďte cez sitko.
  2. Jemne opražte cesnak a cibuľu, zmiešajte ich so špenátovými listami.
  3. Kuracie prsia rozrežte tak, aby z nich vznikol plát a vyklepte ich. Potom na mäso rozložte špenátový zmes a na ňu roztrúste alebo nakrájajte. Zrolujte a zachyťte špajľou alebo ihlicou na pečenie.
  4. Rolády potrite olejom, posypte oreganom, prípadne osoľte. Ak máte chuť a neprekáža vám slanina, môžete mäso prípadne ešte obaliť slaninou.
  5. Nádobu na zapekanie vymastite olejom a položte na ňu rolády. Dajte do rúry, ktorú predhrejete na 175 stupňov Celzia. Najskôr opečte do zlatista jednu stranu a potom rolády pretočte. Počas pečenia môžete podlievať vínom. Hotové bude asi za hodinu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor