MENU
zdravy-zivot

Chutná kuracia roláda, budú sa vám na ňu slinky zbiehať

Pripravte si chutnú kuraciu roládu
Zdravý život

Chutná kuracia roláda, budú sa vám na ňu slinky zbiehať

Jednoduchá príprava a výborná chuť, servírovať si ju môžete ako hlavné jedlo, ale chutiť vám bude aj na studeno.

Výhodou receptu je, že si ho môžete obmieňať podľa chuti. Ak vám nie je po chuti špenát, pokojne si plnku pripravte z menej výraznejšieho hlávkového šalátu. V tomto prípade však musíte plnku viac dochutiť, pomôcť vám môže i výber syra alebo rozličných byliniek. Fantázii sa medze nekladú.

Potrebujeme:

 • 1,5 kg kuracích alebo morčacích pŕs
 • 300 g čerstvých špenátových listov
 • 100 g syra (vyberte si typ, ktorý má výraznejšiu chuť a máte ho radi, napríklad fetu alebo plesňový syr)
 • cibuľu
 • strúčik cesnaku
 • lyžičku oregana
 • soľ
 • olej
 • slaninu – môžete a nemusíte ju použiť

Postup:

 1. Špenátové listy dajte do hrnca s trochu vody a jemne ich sparte. Potom ich preceďte cez sitko.
 2. Jemne opražte cesnak a cibuľu, zmiešajte ich so špenátovými listami.
 3. Kuracie prsia rozrežte tak, aby z nich vznikol plát a vyklepte ich. Potom na mäso rozložte špenátový zmes a na ňu roztrúste alebo nakrájajte. Zrolujte a zachyťte špajľou alebo ihlicou na pečenie.
 4. Rolády potrite olejom, posypte oreganom, prípadne osoľte. Ak máte chuť a neprekáža vám slanina, môžete mäso prípadne ešte obaliť slaninou.
 5. Nádobu na zapekanie vymastite olejom a položte na ňu rolády. Dajte do rúry, ktorú predhrejete na 175 stupňov Celzia. Najskôr opečte do zlatista jednu stranu a potom rolády pretočte. Počas pečenia môžete podlievať vínom. Hotové bude asi za hodinu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor